Przedsiębiorstwa budowlane coraz częściej stosują beton architektoniczny przy aranżowaniu zarówno wnętrz budynków, jak i fasad. Znajduje on nie tylko zastosowanie w tworzeniu ścian, stropów i przegród, ale też przy konstruowaniu elementów architektury miejskiej. Mowa tutaj o meblach czy donicach stojących na skwerach i parkach. Beton architektoniczny, początkowo kojarzony z czymś ekskluzywnym, staje się powszechnym budulcem.
Czym jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny tym różni się od zwykłego betonu, że jego struktura, jak też faktura jest tak zaprojektowana i świadomie wyeksponowana, żeby budulec ten nie wymagał już wykończenia w postaci dodatkowego tynku. W tego rodzaju betonie funkcja konstrukcyjna jest tak samo istotna jak dekoracyjna.
Beton architektoniczny to nie tylko dekoracyjne płyty na elewację, ale również elementy wykończenia wnętrza. W miejscach takich, jak BTB Beton architektoniczny, można kupić dekoracyjne produkty z doskonałej jakości betonu architektonicznego. Są to blaty kuchenne i łazienkowe, różnej wielkości płyty czy elementy klatek schodowych. Oprócz walorów estetycznych wyroby te charakteryzują się doskonałymi właściwościami technicznymi i użytkowymi.
Z czego składa się beton?
Beton jest kompozytem powstałym z kruszywa, cementu i wody. Dodatkami do niego mogą być różnego rodzaju domieszki, które stanowią o jego właściwościach. Woda na beton musi być pozbawiona chlorków i siarczanów. Mają one wpływ na korozje betonu i wykwity na nim. Kruszywo natomiast stanowi około 70% betonu, dlatego od niego właśnie zależy jego jakość i rodzaj. Kruszywa mogą być naturalne, czyli podzielone siłami natury, jak na przykład piasek i żwir, lub łamane, czyli rozdrobnione mechaniczne tak jak skały węglanowe czy magmowe.
Jakie cechy posiada beton architektoniczny?
Jakkolwiek beton architektoniczny powinien być atrakcyjny wizualnie, to wymagania inwestorów co do niego są takie same jak w przypadku zwykłego betonu. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że są one nawet większe, ponieważ ostatecznie powierzchnie nie są niczym osłonięte ani zabezpieczone. Dlatego też ten rodzaj kompozytu powinien być wytrzymały na wszelkie działania czynników atmosferycznych.
W skład tego rodzaju betonu wchodzą również plastyfikatory, które decydują zarówno o walorach wytrzymałościowych, jak i estetycznych. Opok nich stosuje się też zbrojenia zwykłe i rozproszone polegające na domieszaniu różnego rodzaju włókien, które poprawiają jego właściwości.
Jedna myśl nt. „Czym charakteryzuje się beton architektoniczny?”
Bardzo podobaj mi sie beton architektoniczny. Sama nie wiem czy nie dodać jego elementy do swojego domu 🙂