Menu

Czy poduszka jest potrzebna niemowlęciu?

28 grudnia 2021 - Dzieci i młodzież
Czy poduszka jest potrzebna niemowlęciu?

Niemowlęta są nieporadne i bezbronne, dlatego rodzicom w szczególności zależy na ich komforcie i bezpieczeństwie. Stąd bardzo często pojawia się pytanie: „czy noworodkom potrzebna jest poduszka?”. Dorośli nie wyobrażają sobie bez niej snu, jednak w przypadku małych dzieci sprawa ma się zupełnie inaczej. Przyjrzyjmy się bliżej, czy poduszka powinna znaleźć się w wyprawce.

Bezpieczeństwo i wygoda snu niemowlęcia

Nie zaleca się umieszczania poduszek w łóżeczkach niemowlęcych. Ani innych miękkich akcesoriów, poza materacem i kołderką. Wszystko dla bezpieczeństwa najmłodszego członka rodziny – niemowlak nie ma pełnej kontroli nad swoim ciałem, a więc nie poradzi sobie samodzielnie w sytuacji, kiedy poduszka lub coś innego zakryje jego drogi oddechowe. Dlatego najbezpieczniejszą pozycją do spania dla niemowlęcia jest leżenie na plecach na materacu, bez poduszki pod główką.

Co więcej, takie maluchy dopiero oswajają się z ruchem, dlatego poduszka może im po prostu przeszkadzać. Poduszka utrzymuje bowiem głowę w jednej pozycji, co szczególnie doceniają dorośli – dzięki temu lepiej się wysypiają i wstają rano bez bólu karku lub pleców. Jednak dla niemowlęcia jest to przeszkoda, przez którą nie może swobodnie obracać główki. Przez to dziecko zrezygnuje z dalszych prób, co może doprowadzić do spłaszczenia główki z jednej strony lub innych problemów rozwojowych.

Kiedy przy niemowlaku przyda się poduszka?

To oczywiste, ale warto to podkreślić – poduszka nie służy tylko do spania. Dlatego urocze poduszki w kształcie księżyca, gwiazdek lub serca mogą służyć jako element dekoracyjny w pokoju dziecka. Przydadzą się także rodzicom, np. podczas karmienia. Szczególnie jeśli będą to poduszki ergonomiczne, które odciążą kark i podeprą ręce rodziców oraz ustabilizują pozycję dziecka, jak na przykład poduszki w kształcie łabędzia dostępne w ofercie sklepu z artykułami dziecięcymi Skrzynka Beniaminka. W późniejszym okresie życia taka poduszka będzie doskonała jako asekuracja podczas nauki siadania.

Miękka i przede wszystkim płaska poduszka może się sprawdzić pod główkę niemowlęcia podczas podróży w wózku lub foteliku samochodowym. Zabezpieczy wówczas maleństwo przed wstrząsami. Jednak warto pamiętać, aby była to poduszka w pełni bezpieczna – z najwyższej jakości, nieuczulających materiałów, np. lnu, bambusa lub bawełny. Poduszki dla niemowląt nie powinny mieć również elementów, którymi maluch może zrobić sobie krzywdę: ostrych zamków i ozdobników. Dzięki temu ich sen i odpoczynek będą komfortowe i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.