Menu

Co warto zobaczyć będąc w Gdańsku

2 listopada 2022 - Turystyka
Co warto zobaczyć będąc w Gdańsku

Niewiele polskich miast może poszczycić się tak długą i skomplikowaną historią jak Gdańsk. Znajduje się w nim wiele fascynujących atrakcji turystycznych, w tym kluczowe dla polskiej historii zabytki oraz muzea. Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Długi Targ

W centrum gdańskiej starówki znajduje się Długi Targ – reprezentacyjny plac, który stanowił zakończenie reprezentacyjnej Drogi Królewskiej. To bez wątpienia turystyczne serce miasta, odwiedzane co roku przez tysiące turystów i Gdańszczan. Przy Długim Targu znajdują się najważniejsze atrakcje w Gdańsku takie jak Dwór Artusa, Fontanna Neptuna czy Złota Kamienica, a także Nowy Dom Ławy, czyli zabytkowy budynek, w którym niegdyś mieścił się sąd. Zwiedzanie Gdańska warto rozpocząć od spaceru po Długim Targu i podziwiania ikonicznych zabytków starego miasta!

Długi targ

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka, znana lepiej jako Korona Gdańska, znajduje się na północ od Długiego Targu. To ogromny, gotycki kościół ceglany, który powstawał przez ponad 150 lat. Świątynia jest ogromna i słynie głównie ze względu na bogato zdobione wnętrza, gdzie można znaleźć wiele dobrze zachowanych przykładów nowożytnej sztuki sakralnej. Są to m.in. Madonna Gdańska, ołtarz św. Barbary oraz Tablica Dziesięciorga Przykazań, a także imponujący ołtarz główny, stworzony przez Mistrza Michała z Ausburga. Bazylika Mariacka góruje nad Gdańskiem i stanowi jeden z lepiej rozpoznawalnych symboli miasta.

Brama Żuraw

W gdańskim porcie, na końcu ulicy szerokiej, znajduje się słynna Brama Żuraw. To najstarszy, największy i najlepiej zachowany dźwig portowy w Europie, zbudowany jeszcze w XV w. Urządzenie pozwalało wówczas w łatwy sposób wypełniać statki handlowe towarami na sprzedaż, a także ładować na nie balast i podnosić maszty. Dzisiaj w Bramie Żuraw znajduje się niewielka filia Narodowego Muzeum Morskiego – warto poświęcić godzinę i ją zwiedzić, by na własne oczy przekonać się, jak wykorzystywano jeden z najstarszych zabytków Gdańska. To zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych, jaką może poszczycić się województwo pomorskie!

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej otwarto w 2017 r., a więc dopiero przed kilkoma latami. Choć to nowa instytucja, to już zdążyła spotkać się z dużym zainteresowaniem ze strony turystów doceniających bogatą ofertę kulturalną i szereg wystaw, które pozwalają dowiedzieć się więcej na temat II wojny światowej. W muzeum znajdują się trzy stałe ekspozycje zawierające elementy interaktywne oraz eksponaty z epoki.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

To właśnie w Gdańsku narodziła się Solidarność – związek zawodowy i ruch społeczny, który ostatecznie obalił ustrój socjalistyczny. By uhonorować spuściznę tej organizacji powołano Europejskie Centrum Solidarności. To przede wszystkim instytucja kultury o znaczeniu europejskim, regularnie organizuje ciekawe wydarzenia i warsztaty, ale na terenie ECS znajduje się też świetnie wyposażone muzeum. Zwiedzając je możemy poznać historię Solidarności i dowiedzieć się wszystkiego na temat powstawania wolnych związków zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.