Menu

Biżuteria alternatywna w sztuce biżuteryjnej

7 listopada 2019 - Lifestyle, Zakupy
Biżuteria alternatywna w sztuce biżuteryjnej

Bruce Metcalf – amerykański artysta, jubiler i pisarz studyjny powiedział kiedyś: „Biżuteria nie tylko tworzy efekt wizualny osoby, lecz jest narzędziem ustanawiania i wzmacniania tożsamości”. W świetle tych słów śmiało powiedzie można, że biżuteria to coś więcej niż zwykły, nic nie znaczący dodatek do naszych kreacji. Wybór biżuterii nie oznacza tylko ozdoby ciała i stroju, ale także świadomość samego siebie, tego kim jesteśmy i co chcemy sobą prezentować. Co więcej, określa do jakiej grupy społecznej przynależymy. Biżuteria Metcalf’a była prezentowana na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach oraz w muzeach. Artysta bardzo obszernie pisał także o zagadnieniach współczesnego rzemiosła.

Znaczenie biżuterii

Biżuteria skalda się z licznych elementów dekoracyjnych, które są ozdobą naszego ciała i stroju. Do biżuterii zaliczamy:

Biżuteria wykonywana może być z niezwykle szerokiej gamy tworzyw i materiałów, jak na przykład:

Bardzo często, patrząc na materiał z jakiego została wykonana noszona biżuteria, można określić status społeczny jej właściciela.

muszelka

Źródło: pixabay.com

Formy noszenia i funkcje biżuterii

Ludzie używają biżuterii z różnych powodów. Biżuteria może:

Czym jest biżuteria alternatywna i dlaczego w ogóle powstaje?

Biżuteria alternatywna powstaje przy użyciu dość nietypowych materiałów, na przykład muszelek, papieru, czy płyt DVD. Jest tworzona z czystej ludzkiej potrzeby bycia oryginalnym, chęci rezygnacji z klasycznych technik złotniczych i pokazania, że w innych, zupełnie „zwyczajnych” przedmiotach codziennego użytku, też można dostrzec piękno i odpowiednio je wyeksponować.

Artyści tworzący biżuterię alternatywną stosują mało powszechne materiały. Oczywiście nie odrzucają złota i srebra, ale zestawiają je z totalnie niekojarzonymi z biżuterią materiałami, jak:

Twórcy biżuterii alternatywnej bawią się formą, nadając wielu swoim dziełom cudowną oprawę i wyjątkowy charakter.

Ręcznie robiona biżuteria

Od paru lat panuje moda na własnoręczne wykonywanie biżuterii. Wszelkie niezbędne materiały są szeroko dostępne, stąd też rynek biżuteryjny zalewany jest falą amatorskich wyrobów. Każdy w dowolnej chwili zamówić może niezbędne do takiej pracy półfabrykaty do biżuterii. Dostępne są one w znanych sklepach internetowych, jak chociażby https://www.dekorynka.pl/polfabrykaty.html. Bez półfabrykatów wyrób jakiejkolwiek biżuterii byłby mało skuteczny i praktyczny.

Półfabrykaty do biżuterii pozwalają stworzyć praktyczną ozdobę, która wyróżni. Także twórcy artystycznej biżuterii alternatywnej, bardzo często sięgają po te drobne elementy. Bo i po co kupować drogie, powszechnie dostępne jubilerskie dodatki, jak z powodzeniem samemu można stworzyć wspaniałe dzieło sztuki.

Elementy naturalne w biżuterii alternatywnej

Wiele twórców zajmujących się tą forma artystyczną, tworzy biżuterię z użyciem elementów naturalnego pochodzenia. Na przykład Sandra Enterline bardzo często używa w swojej pracy ptasich jaj, szkła, a także fiolek z ropą naftową. Z kolei Viktoria Münzker stawia na zapach, wykorzystując go w swojej biżuterii. Nasącza ona swoją biżuterię różnego rodzaju olejkami eterycznymi, nawiązując w ten sposób do okresu średniowiecza, w którym wiele osób nosiło przy sobie fiolki z bursztynem lub piżmem. Artystka twierdzi, że zapachy są ulotne dlatego też pragnie „zamknąć je” w swoich biżuteryjnych dziełach.

Nazwiska artystów zajmujących się biżuterią alternatywną można mnożyć i mnożyć. Niewątpliwie warto docenić te osoby, nie tylko za oryginalność i niespotykaną formę biżuterii, ale także za kreatywność i chęć wykorzystywania tak niekonwencjonalnych materiałów.

Biżuteria to bardzo ważny element naszego życia. Od zarania dziejów zdobimy nią swoje ciało, chcąc się wyróżnić. Jednak podejście do alternatywnej biżuterii może być różne. Jedni stwierdzą, że używane w niej materiały obniżają wartość i są zbędnymi eksperymentami. Inni wręcz przeciwnie. Jako otwarci na nowe wyzwania i eksperymenty, zakochają się w tym nowatorskim podejściu i z wielką duma sięgają po oryginalną biżuterię alternatywną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.