W dobie niestabilnych rynków finansowych oraz inflacji nawet najlepsze konto osobiste nie zabezpieczy pieniądza przed utratą jego wartości. Kluczowym jest zatem znalezienie takiego instrumentu, który przy dopuszczalnym poziomie ryzyka przyniesie zyski, które pokryją przynajmniej inflację. Dzięki temu nie będzie się zarabiać, ale jednocześnie nie będzie się traciło kapitału. Jakie są możliwości oszczędzania i lokowania kapitału w zależności od poziomu skłonności do ryzyka? Czy wybierać środki, które można w razie potrzeby łatwiej uwolnić czy też takie, które są zamrożone w sposób długoterminowy?
Skąd wziąć oszczędności?
Oszczędności stanowią nadwyżkę pomiędzy wpływami i wydatkami. A zatem istnieją dwie drogi na uzyskanie środków. Pierwszą z nich jest zwiększenie wpływów – to jednak nie jest wcale takie łatwe. Druga droga to zmniejszenie wydatków. Każda z tych stron ma wiele zalet. Zdobycie dodatkowych wpływów może wiązać się z dodatkowym etatem, umową o dzieło czy też braniu dodatkowych zleceń. Należy znaleźć własne atuty i niszę, w której można sprzedać produkty czy usługi. Rękodzieło czy nawet domowe przetwory znajdą swoich amatorów – może to zwiększyć wpływy do domowego budżetu lub stanowić zalążek oszczędności, których cel może być różny. Również minimalizacja wydatków może przynieść oszczędności – szczególnie w dłuższym okresie czasu. Warto planować tygodniowe jadłospisy, kupować produkty z listy, gdy jest na nie promocja w lokalnym sklepie. Nie ma jednak sensu stać się łowcą promocji, jeśli do sklepu trzeba udać się na drugi koniec miasta. Czasem korzyści z promocji są niwelowane przez koszty biletu miesięcznego, straconego czasu czy paliwa samochodowego. Odpowiednie planowanie budżetowe ułatwi generowanie oszczędności.
Instrumenty bankowe ułatwiające oszczędzanie
Najlepsze konto osobiste jest często wyposażone w instrumenty, które umożliwiają aktywne oszczędzanie. Użytkownik wyznacza cel kwotowy i raz w miesiącu mogą być na niego przelewane środki finansowe. Drugą drogą jest odkładanie zaokrągleń kwot przy płaceniu kartą czy przelewem. Dzięki temu można wygenerować oszczędności bez odczuwania zmniejszenia zasobów finansowych. Istotne jest także, aby dokładnie kontrolować wydatki kartą – brak fizycznej gotówki w ręku powoduje, że ludzie nie zdają sobie sprawy z generowanych wydatków. Dopiero dogłębna analiza pokazuje, że wiele zakupionych przedmiotów było niezaplanowane, a kupujący mógł się bez nich obyć.
Instrumenty poza strukturą banku, które mogą być pomocne przy oszczędzaniu
Jednak nie tylko banki pozwalają na oszczędzanie i inwestowanie oszczędności. Ze względu na wahania kursowe czy inflację wiele osób preferuje trzymanie swoich oszczędności w domu w formie kruszcu. Popularne stały się monety bulionowe złote i srebrne. Dzięki relatywnie niskim cenom nawet skromne oszczędności można lokować w ten sposób. Monety fizyczne mają tą przewagę nad kruszcem kupowanym wirtualnie, że w razie załamania systemu bankowego można je w każdej chwili sprzedać.
Jedna myśl nt. „Bezpieczeństwo finansowe – sprawdź, jak w prosty sposób oszczędzać pieniądze”
Bardzo pomocny artykuł.