Menu

Bejca do drewna i jej kolory

30 sierpnia 2019 - Budownictwo
Bejca do drewna i jej kolory

Naturalna struktura drewna i jego tekstura są urokliwe i dlatego to właśnie drewno jest niezastąpionym materiałem wykończeniowym, który wprowadza ciepło, harmonię i pasuje do wielu aranżacji wnętrz. Jednak różnorodność stylów i kolorów, jakie dominują we współczesnej architekturze wymaga, aby barwa drewna była spójna z ekspresją pomieszczenia. Dlatego właśnie cieszącym się popularnością od wielu lat preparatem do koloryzowania drewna jest bejca.

Warto zacząć od początku – czym właściwie jest bejca?

Wydawać by się mogło, że wiedza o bejcy nie jest do niczego potrzebna, ponieważ zazwyczaj kupujesz gotowe elementy meblarskie, lub o wykonanie zlecenia dba stolarz. Informacja o tym produkcie nie jest kluczowa, jednak kiedy nagła myśl o odświeżeniu mieszkania nie daje spokoju, warto wiedzieć, że ponadczasowe drewno, dopełnione oryginalnym kolorem bejcy, może odmienić wizerunek pomieszczenia.

Nakładanie bejcy do drewna

Bejca jest środkiem, przeznaczonym do barwienia drewna w celach estetycznych i dekoracyjnych, z zachowaniem jego naturalnej tekstury, czyli słoi. Jest to istotna informacja, ponieważ skład barwników i pigmentów bejcy, oraz jej płynna konsystencja, wnikają głęboko w strukturę drewna, ale go nie kryją. Nie jest to zatem wadliwość towaru, ale jego specyfika, dlatego jeśli stoisz przed inwestycją wykonania schodów wewnętrznych, a stolarz przedstawia Ci kolory bejc, musisz mieć świadomość, że malowania schodów nie można porównać z malowaniem ścian. Zadaniem bejcy jest zmiana naturalnego koloru drewna, z zachowaniem jego organicznego charakteru.

Trendy i kolory bejc do drewna

Pozostając w tematyce kolorów, warto wiedzieć, że jak wszystkie produkty wnętrzarskie i związane z budownictwem mają swoje trendy, tak bejca do drewna podąża za modą i stylem, jaki w danym momencie jest popularny wśród propozycji architektów.

Najbardziej znanymi barwami, które są ponadczasowe, ale jednocześnie pięknie podkreślają naturalną strukturę materiału są palety drewna takiego jak sosna, orzech, dąb, mahoń, palisander lub heban.

Dowiedź się jak bejcować drewno sosnowe krok po kroku z artykułu:

http://malowaniedrewna.com.pl/bejcowanie-drewna-sosnowego-krok-po-kroku/

Same nazwy niewiele mówią, ale próbniki na których widoczny jest rzeczywisty odcień, zbliżają do realnego wyglądu tych drzew.

Kolory bejcy do drewna

Współczesne wnętrza wyróżniają się dużym przekrojem stylów i towarzyszących im kolorom, dlatego bejca zastosowanie odnajduje w wielu nurtach, ciesząc pięknem, ale i funkcjonalnością. Klasyczne pomieszczenia o minimalistycznym wystroju doskonale komponują się ze stonowaną kolorystyką drewna, które najchętniej barwi się na ciemno lub chcąc dodać nieco ekstrawagancji również się bieli.

Modnym nurtem we współczesnej architekturze wnętrz jest styl skandynawski, loftowy lub rustykalny, które charakteryzują się minimalistycznymi, wręcz surowymi aranżacjami. Warto chłód kolorów przełamać ciepłem naturalnego drewna, które właściciele często decydują się zostawić w jego pierwotnym stanie. Jednak ciekawą alternatywą są bejce do drewna we wdzięcznych i niezwykle nowoczesnych odcieniach szarości, które idealnie komponują się ze wskazanymi wnętrzami, jednocześnie zachowując swój surowy stan.

Nakładanie bejcy do drewna

Dla odważnych, producenci bejc przewidzieli ekstrawaganckie kolory żółci, fioletu, czerwieni, zieleni lub niebieskiego, które wydają się być komiczne, jednak idealnie pasują do dziecięcych pokoi, ożywiając i rozweselając klimat wnętrza.

Bejca z dużym uznaniem króluje na rynku stolarskim od wielu lat, pomagając drewnianym produktom w uzyskaniu indywidualnego i nowatorskiego charakteru. Piękno naturalnego drewna zawsze będzie doceniane, jednak kolory, które można wprowadzić w jego strukturę cieszą każdego, kto nie boi się eksperymentów.

Dowiedź się również jak przeprowadzić renowacje mebli ogrodowych krok po kroku z artykułu:

http://dekoracjadrewna.pl/renowacja-mebli-ogrodowych-instrukcja-krok-po-kroku/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.