Menu

Literatura dziecięca jako doskonały sposób na to, aby pomóc dziecku zrozumieć i oswoić własne emocje

27 października 2021 - Dzieci i młodzież
Literatura dziecięca jako doskonały sposób na to, aby pomóc dziecku zrozumieć i oswoić własne emocje

Dzieci to bardzo wrażliwe istoty, które dopiero uczą się rozpoznawać swoje – często bardzo gwałtownie przeżywane – emocje i radzić sobie z nimi. Codziennie muszą przy tym stawiać czoła nowym, często trudnym sytuacjom wyzwalającym smutek, wstyd, złość, strach, niepewność… Jak im pomóc? Doskonałym sposobem jest wspólne czytanie mądrej literatury dla dzieci.

Terapeutyczna moc bajek i opowieści 

Nie od dziś wiadomo, że teksty literackie takie jak bajki, baśnie i opowieści, mają ogromną moc terapeutyczną – a biblioterapia jest uznaną metodą regulacji ludzkiej psychiki. Jej odmianą skierowaną do dzieci jest bajkoterapia, która polega na czytaniu bajek terapeutycznych, stworzonych po to, by pomóc najmłodszym zaakceptować i oswoić trudne emocje, poznać prawidłowe wzorce zachowań i lepiej radzić sobie z wyzwaniami codzienności.

Bajki dla dzieci pozwalają najmłodszym utożsamić się z głównym bohaterem, który przeżywa jakąś trudną sytuację, czegoś się boi lub coś go złości. Dzięki temu łatwiej im nazwać własne uczucia i zrozumieć, że inni przeżywają podobne rozterki. Mądre opowiadania są dobrym punktem wyjścia do rozmowy z rodzicami czy opiekunami na przeróżne tematy, pozwalają nabrać dystansu i znaleźć rozwiązanie problemu.

Jak dobrać książkę do potrzeb dziecka? 

Baśnie pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci nie od dziś – wystarczy wspomnieć takie klasyki literatury jak „Brzydkie Kaczątko” Andersena opowiadające o braku akceptacji dla odmienności czy „Kopciuszek” Braci Grimm, w której na pierwszy plan wysuwa się brak miłości do dziecka i rywalizacja między rodzeństwem. Współczesne bajki i opowiadania dla dzieci, jakie znajdziemy między innymi w pedagogicznej księgarni internetowej Oficyny Wydawniczej „Impuls” poruszają wiele tematów bliskich maluchom, takich jak lęk przed ciemnością, emocje towarzyszące pierwszym dniom w szkole czy przedszkolu, smutek z powodu śmierci bliskiej osoby, narodziny rodzeństwa, nieśmiałość w relacjach z innymi ludźmi, sposoby radzenia sobie ze złością i wiele innych.

Pozycje szczególnie godne uwagi to m.in. „Bajki terapeutyczne” Hanny Szagi, czyli siedem opowiadań o tematyce bliskiej przedszkolakom i pierwszoklasistom, oraz książka bardzo aktualna: „Opowieści o Czujątkach – z empatią w czasie zarazy” Joanny Bogudał-Borkowskiej, która powstała, by pomóc dzieciom w trudnym również dla nich okresie pandemii.

Niejednokrotnie dzieci same najlepiej dobierają sobie terapeutyczne opowieści, prosząc o czytanie tej samej bajki codziennie, nawet po kilka razy z rzędu. Oczywiście znając aktualne problemy malucha lub chcąc przygotować go na nadchodzące wyzwania (np. przeprowadzkę, rozstanie rodziców czy śmierć ulubionego zwierzątka), można podsunąć mu bajki poruszające konkretne zagadnienia. Starszym dzieciom wspólne czytanie pomoże oswoić nie tylko własne uczucia, ale i zrozumieć motywacje i emocje innych ludzi.

Jedna myśl nt. „Literatura dziecięca jako doskonały sposób na to, aby pomóc dziecku zrozumieć i oswoić własne emocje

Janka Medaj

Moje dzieci uwielbiają kiedy czytam im bajki czy baśnie. To ich bardzo rozwija 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.