Menu

Kiedy warto zabrać dziecko na badanie słuchu?

5 maja 2022 - Dzieci i młodzież
Kiedy warto zabrać dziecko na badanie słuchu?

Artykuł partnera.

Słuch jest niezwykle ważnym zmysłem uczestniczącym m.in. w procesie rozwoju mowy. Bez możliwości wysłuchiwania wypowiadanych głosek maluch nie jest w stanie kontrolować ich poprawności i naśladować dźwięków emitowanych przez inne osoby. Dźwięki wiążą dziecko ze światem jeszcze w okresie prenatalnym, ale najważniejszym okresem w życiu jest wiek 2-3 lat, czyli tzw. złoty okres w rozwoju mowy. W tym okresie warto też kontrolować sprawność słuchu.

Jakie objawy świadczą o problemach ze słuchem?

Zaburzenia słuchu są widoczne u dziecka już w kilka godzin po urodzeniu. Niemowlę, które jest całkowicie głuche, nie reaguje na hałasy i głośne rozmowy. Zdrowy maluch w wieku 4-5 tygodni powinien słuchać wydawanych w pobliżu dźwięków, wodzić wzrokiem za ich źródłem, a niekiedy samodzielnie je wydawać. Między 2 i 3 miesiącem życia powinien już rozpoznawać znajomy głos i okazywać radość z jego słyszenia, a półroczne dziecko powinno reagować na odległe dźwięki. Brak takich reakcji powinien zaniepokoić rodziców i skłonić do zapisania go na badanie słuchu.

Z kolei starsze pociechy, powyżej 2 lat przy niedosłuchu:

Problemy ze słuchem mogą pojawiać się z wielu przyczyn. Poza przedwczesnym porodem czy zażywaniem leków w ciąży często przyczyniają się do tego stanu infekcje ucha oraz stany zapalne migdałków. Przyczyną może też być narażenie na nagły hałas, uraz głowy, perforacja błony bębenkowej włożonym do ucha przedmiotem, cukrzyca mamy czy przyjmowanie przez nią leków ototoksycznych.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do przychodni?

Lekarze otolaryngolodzy zgodnie twierdzą, że każdy wiek jest odpowiedni na przeprowadzenie badania słuchu. Dlatego do poradni laryngologicznej w NZPiSOZ Medan można się udać zarówno z niemowlakiem, jak i z dziesięciolatkiem. Rodziców powinny do tego skłonić wszelkie zauważone objawy, które mogłyby sugerować częściową utratę słuchu.

Na badanie do gabinetu otolaryngologa warto też udać się z dzieckiem po każdej infekcji ucha środkowego, w celu wykluczenia trwałych zmian. Wczesne zdiagnozowanie problemu jest niezwykle istotne. Często bowiem rodzice nie zdają sobie sprawy, że nawet zaniedbana i nieleczona infekcja ucha może doprowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z całkowitą utratą słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.