Menu

Wyjazd wynajmowanym samochodem za granicę – czy to możliwe?

15 kwietnia 2022 - Turystyka
Wyjazd wynajmowanym samochodem za granicę – czy to możliwe?

Artykuł partnera.

Klienci działających w Polsce wypożyczalni samochodów wynajmują auta na różne okazje. Czasami wynika to z konieczności codziennych dojazdów do pracy w przypadku awarii własnego pojazdu, czasem jest to wyjazd służbowy, a niekiedy wakacyjna podróż w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Zdarza się również, że osoby zainteresowane wynajmem chcą przekroczyć granice naszego kraju. Czy jest to możliwe? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czy polskie wypożyczalnie zgadzają się wynajmować auta na wyjazd zagraniczny?

Większość działających w Polsce firm zajmujących się wynajmem aut pozwala swoim klientom wyjeżdżać poza granice kraju. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jednak nie należą one do częstych przypadków. W zależności od konkretnej wypożyczalni najemca zainteresowany zagranicznym wyjazdem musi spełnić określone przez nią warunki. Wszystkie informacje na temat procedur związanych z poruszaniem się wynajętym autem poza polskim granicami znajdują się w regulaminie danej wypożyczalni. To dokument dostępny publicznie na stronie internetowej firmy wynajmującej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik wypożyczalni Abacus Car Rental, która zajmuje się wynajmem aut na terenie całej Polski: Podróż do jednego z krajów Unii Europejskiej zazwyczaj nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności. Wynika to z faktu, że w tych państwach honorowana jest polska polisa OC. W tym wypadku wystarczy uzyskać pisemną zgodę od właściciela pojazdu oraz uiścić stosowną opłatę zgodną z aktualnym cennikiem umieszczonym na stronie internetowej wypożyczalni. W przypadku pozostałych krajów Europy najemca może zostać poproszony ponadto o podanie planowanego terminu pobytu zagranicznego, a także uiszczenie opłaty potrzebnej na zakup dodatkowego ubezpieczenia (rozszerzenie AC, Zielona Karta).

Chcesz wynająć samochód na zagraniczną podróż? O tym musisz pamiętać

Przed rezerwacją konkretnego modelu pojazdu powinieneś upewnić się, czy wybrana przez Ciebie wypożyczalnia udostępnia możliwość wyjazdu za granicę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy sytuacje, w których firma wynajmująca nie pozwala swoim klientom wyjeżdżać poza terytorium Polski, należą do rzadkości, ale jednak nadal się zdarzają. Kolejnym krokiem jest uzyskanie stosownego pozwolenia na wyjazd zagraniczny. Zgoda ta musi zostać udzielona przez właściciela pojazdu na piśmie. Na koniec wystarczy uiścić wszystkie niezbędne opłaty i można ruszać w drogę.

Jeśli Twoim miejscem docelowym jest kraj nieznajdujący się w strefie Schengen, musisz pamiętać o posiadaniu dokumentów zezwalających na wjazd do tego państwa. Mowa tu m.in. o Zielonej Karcie (dokument, który potwierdza za granicą, że w Polsce właściciel pojazdu ma aktualne ubezpieczenie OC). W takim przypadku warto również zapoznać się z informacjami na temat legalnego przekraczania granicy konkretnego kraju, aby w trakcie podróży nie spotkały Cię nieprzyjemne niespodzianki. Być może będziesz potrzebował wizy, czyli pisemnego zezwolenia na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie konkretnego państwa. Poza wszystkimi niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi wjazd do wybranego przez Ciebie państwa musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz umowę jego wypożyczenia, która jest potwierdzeniem prawa do prowadzenia wynajętego auta.

Czy na zagraniczny wyjazd warto wypożyczać auto?

Krótkoterminowy wynajem samochodów na wyjazd poza granice kraju to doskonała propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na swobodnym podróżowaniu w komfortowych warunkach. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób bez własnego auta, jak i takich, które posiadają swój samochód, ale nie są pewni, czy wytrzyma on trudy dalekiego wyjazdu. Pojazdy dostępne w większości polskich wypożyczalni to nowe lub co najwyżej kilkuletnie auta z niskim przebiegiem, które są regularnie serwisowane i sprawdzane pod kątem sprawności. Dzięki temu kierowca ma pewność, że zorganizowana przez niego podróż przebiegnie bez zakłóceń. Z wynajmu chętnie korzystają także osoby, które mają własne auto, ale jest ono zbyt małe, aby pomieścić bagaże całej rodziny na dłuższy wyjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.