Menu

Sposoby na przyciąganie owadów do ogrodu

13 grudnia 2021 - Natura
Sposoby na przyciąganie owadów do ogrodu

Postęp technologiczny i ingerencja człowieka sprawia, że w przydomowych ogrodach pożyteczne owady nie znajdują wystarczająco dobrych warunków do bytowania i rozrodu. Dawniej miejscami wylęgu były szczeliny drewnianych domów, stare, obumarłe drzewa, stwardniałe łodygi oraz chwasty. Dziś trudno o takie warunki i dlatego dobrym sposobem na przyciągnięcie owadów do ogrodu jest budowanie im specjalnych domków.

Dlaczego warto przyciągnąć owady do ogrodu?

Wbrew pozorom większość owadów to pożyteczne stworzenia. Przede wszystkim zapylają one rośliny, doprowadzając do ich owocowania. Niektóre gatunki nawet potrafią chronić zieleń przed działaniem szkodników. Dzisiejsze ogrody są aranżowane tak, że nie ma w nich naturalnych miejsc, gdzie owady, takie jak na przykład pszczoła murarka, mogłyby spokojnie się rozmnażać.

Obecnie by wspomóc owady, możemy zakupić gotowy domek dla owadów na przykład w takim miejscu, jak Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb lub wykonać go samodzielnie. Nie jest to takie trudne, gdyż do wykonania takiego hotelu dla owadów wystarczą przedmioty znalezione w gospodarstwie domowym.

Z czego można zrobić domek dla owadów?

Owady nie potrzebują wiele miejsca, więc sporo przedmiotów nadaje się do zrobienia dla nich domku. Może to być drewniana skrzynka po owocach, stara doniczka lub butelka. Można go też wykonać, zbijając ze sobą kilka desek.

Jak zrobić owadzi hotelik?

Domek dla owadów, przede wszystkim powinien posiadać odpowiednie „umeblowanie”. Są to takie elementy, które naśladują naturalne środowisko insektów, a więc kawałki drewna z odpowiednimi szczelinami, puste w środku, zdrewniałe łodygi lub kawałki kory. Wszystko to wkłada się i mocuje do odpowiedniego pojemnika, na przykład do starej, drewnianej skrzynki. W jej dnie można również zrobić przypadkowo rozmieszczone otwory różnej wielkości.

Większe elementy muszą być unieruchomione przez przytwierdzenie do skrzynki lub innego pojemnika, jednak między nimi warto umieścić jeszcze inne naturalne materiały. Aby domek z drewnianej skrzynki był jeszcze bardziej atrakcyjny, można ze sklejek zrobić w nim półeczki. Warto pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni zewnętrznej odpowiednim impregnatem. Będzie to dobra ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.