Artykuł partnera.
Postać maklera większość osób kojarzy pewnie z filmów, którym motywem przewodnim jest giełda amerykańska i zdaje się, że to, kim jest osoba pracująca na takim stanowisku i jakie obowiązki na niej spoczywają, nie jest wiedzą powszechną. Jakie kompetencje powinien mieć pracownik domu maklerskiego? Przyjrzyjmy się tej kwestii.
Czym zajmuje się makler giełdowy?
Makler giełdowy to pośrednik w transakcjach zakupu i sprzedaży towarów i usług oraz papierów wartościowych. Może reprezentować zarówno firmy inwestycyjne, jak i klientów indywidualnych. Wyznaczenie maklera giełdowego jest niezbędne dla członków giełdy: to właśnie na nim spocznie odpowiedzialność weryfikacji i sprawowania opieki nad innymi osobami pracującymi dla danej instytucji inwestycyjnej.
Nieco inne obowiązki ma makler pracujący w biurze; wówczas do jego głównych zadań należą przede wszystkim kontakt z klientami i kontrola, czy zarezerwowane środki umożliwiają dokonanie inwestycji. O inne obowiązki pracownika domu maklerskiego pytamy przedstawicielkę agencji rekrutacyjnej Verita HR:
– Do innych obowiązków maklerów należą między innymi analizowanie tych parametrów, które wpływają na kurs akcji, opracowywanie rekomendacji kupna i sprzedaży akcji oraz przygotowywanie komentarzy na posiedzenia giełdy. A ponadto oczywiste świadczenie usług doradczych klientom, którzy chcą rozpocząć inwestowanie.
Do pracy maklera trzeba mieć odpowiednie wymagania. By móc sprawować obowiązki, które wymieniliśmy, niezbędne jest uzyskanie licencji maklera po uprzednim zdaniu egzaminu. Co ciekawe, ubiegać się o licencję i przystąpienie do egzaminu może ubiegać się każdy, trzeba jednak mieć na uwadze to, że poziom jest bardzo wysoki i niewielu kandydatom udaje się go zdać.
Czego wymaga się od maklera giełdowego i jakie powinien mieć cechy?
Licencja to nie wszystko. Najczęściej na stanowisku maklera pracują osoby o wyższym wykształceniu ekonomicznym. Ponadto niezbędna jest wiedza w zakresie mechanizmów kierujących giełdą papierów wartościowych oraz aktualne orzeczenie o niekaralności.
Jeśli zaś chodzi o cechy dobrego maklera, który może szukać zatrudnienia np. w domu maklerskim, to można wymienić ich przynajmniej kilka:
- zdolności interpersonalne i pożądane cechy osobowościowe – otwartość, komunikatywność, opanowanie;
- umiejętność myślenia analitycznego;
- zdolność rozsądnego podejmowania decyzji i umiejętność chłodnej oceny faktów – praca na giełdzie wiąże się z narażeniem na stres, dlatego makler nie powinien reagować emocjonalnie w trudnych sytuacjach;
- sprawność w prowadzeniu negocjacji;
- gotowość do pracy w warunkach pozbawionych rutyny i monotonii; w tej branży ciągle coś się dzieje.
Tylko osoba o odpowiednich predyspozycjach może odnieść sukcesy w branży; wszystkie spośród nich są niezbędne, gdyż nierozłącznie wiążą się ze stanowiskiem pracownika domu maklerskiego.