Menu

Chcesz wynająć biuro? Sprawdź z czym musisz się zmierzyć!

26 września 2019 - Biznes
Chcesz wynająć biuro? Sprawdź z czym musisz się zmierzyć!

Wielu właścicieli powierzchni użytkowych, bardzo dokładnie weryfikuje potencjalnych najemców. Chcą w ten sposób uniknąć ryzyka, jak również problemów związanych z nierzetelną lub nieuczciwą firmą. W poniższym artykule dowiesz się, jakie przeszkody i niebezpieczeństwa mogą Cię spotkać, kiedy decydujesz się na wynajem biura.

Młode firmy – ryzykowni najemcy

Umowa najmu tradycyjnej powierzchni biurowej przeważnie zawierana jest na okres minimum 3 lat. Realia rynku są bolesne – niestety co trzecia młoda firma upada po zaledwie roku działalności. Nawet, jeżeli początkujące przedsiębiorstwo ma dobrą płynność finansową, może w przeciągu pierwszych lat mieć problem z wygospodarowaniem pieniędzy na pokrycie kosztów, w awaryjnych sytuacjach. Jest to związane z ciężką sytuacją na rynku, jak również wiąże się z brakiem zaplecza finansowego.

Jeżeli dopiero zaczynasz prowadzić swoją działalność, musisz liczyć się z tym, że wynajmujący będzie podchodził do Ciebie bardzo ostrożnie. Zwłaszcza, jeżeli Twoja firma ma bardzo krótką historię działalności. Zwróci również uwagę na niski obrót, ponieważ nawet jeżeli Twoja firma ma dłuższy staż, może to spowodować nieterminowe opłaty za czynsz. Wynajemca może również sprawdzić wyniki finansowe Twojej firmy, poprzez weryfikację działalności na stronie rejestru KRS. Sprawdzi czy jesteś czynnym płatnikiem VAT. Jeżeli będzie znał numer KRS Twojej firmy,  poprzez stronę ekrs.ms.gov.pl, będzie miał wgląd w Twoje dokumenty finansowe.

Jeżeli chcesz uniknąć stresu związanego z tego typu procedurami, zawsze możesz skorzystać z usług firmy SKEPP. Przygotują dla Ciebie spersonalizowane biuro, dostosowane do Twoich potrzeb. Unikniesz stresu towarzyszącemu bezpośredniej komunikacji z wynajemcą, który może być sceptycznie nastawiony do młodej firmy.

Brak poręczyciela

Gdy wynajmujący uzna, że Twoja firma jest mało wiarygodna finansowo, może poprosić o Twojego poręczyciela. Jeżeli nie wywiążesz się z warunków zawartych w umowie, to poręczyciel zostanie obciążony finansowo. Fakt poręczenia jest odnotowany w rejestrach finansowych i może mieć wpływ na późniejszą zdolność kredytową poręczyciela. Dlatego bardzo ciężko znaleźć osobę, która będzie chętna do podjęcia się takiego zobowiązania. A firmy, które nie posiadają poręczyciela, bardzo często są uznawane za mniej wiarygodne.

Charakter działalności

Jeżeli chcesz wynająć biuro, musisz liczyć się z tym, że wynajmujący zainteresuje się specyfiką prowadzonej przez Ciebie działalności. Zwłaszcza, jeżeli oferujesz nie tylko „czysto” biurowe usługi. W przypadku, kiedy funkcjonowanie Twojej firmy jest związane z wytwarzaniem hałasu, uporczywym zapachem czy dystrybucją, musisz liczyć się z tym, że nie wynajmiesz powierzchni w typowo biurowym budynku. Jeśli specjalizujesz się w branży związanej z obsługą klienta, a co za tym idzie generujesz w obrębie budynku większy ruch osób – właściciel budynku może również sceptycznie podjeść do zawarcia z Toba umowy najmu.

Wynajem biura – z czym musisz się liczyć

Warto mieć na uwadze również:

Podsumowanie

Jeżeli dopiero zaczynasz prowadzenie działalności gospodarczej, warto mieć na uwadze wszystkie powyższe kwestie. Będziesz dzięki temu świadom tego, co czeka Cię jako potencjalnego najemcę. Warto skorzystać w procesie najmu z profesjonalnego wsparcia, jakiego udzielają pośrednicy. Dzięki temu, proces związany z najmem biura będzie o wiele łatwiejszy.

Źródło zdjęcia: pexels.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.