Trudno by gospodarstwo agroturystyczne nie kojarzyło nam się ze zwierzętami, choćby hodowlanymi lub psami-stróżami domowego ogniska. Zatem typowym obrazkiem w agroturystyce jest domowe ptactwo, krowy lub kozy. Mimo to coraz częściej spotykamy w gospodarstwach agroturystycznych inne zwierzęta.
Jedne z nich służą rekreacji, inne terapii. Jeszcze inne są trzymane na pokaz czego przykładem mogą być wielkie hodowle na Warmii i Mazurach, na przykład w Kadzidłowie lub w powiecie gołdapskim. Niewielkie stadniny w gospodarstwach agroturystycznych nie są już czymś nowym. Pamiętajmy tylko, że trzymanie niektórych zwierząt stawia prze właścicielami konkretne wymagania, nierzadko wiąże się to z załatwieniem rozmaitych pozwoleń.
Konie w gospodarstwie agroturystycznym
Te zwierzęta są wykorzystywane na kilka sposobów – pod siodło i jako pociągowe. Coraz bardziej popularne w agroturystyce stały się bryczki, do tego potrzebne są konkretne rasy koni. Nadawać się może do bryczki również koń trakeński, którego popularność w Polsce wzrosła. Mogą też do bryczki być wykorzystywane konie małopolskie i wielkopolskie. W tym celu wykorzystywane są również konie śląskie. Takie przykłady znajdziemy między innymi w mazowieckiem.
Decydując się na konie pod siodło pamiętajmy, że jest to zwierzę stadne i by, w miarę możliwości, nie decydować się na zakup wyłącznie jednego. Dobrze gdy koń jest już kilkuletni, sprawdzony i bezpieczny. Oczywiście nie obejdziemy się bez wiedzy potrzebnej do zajmowania się tym zwierzęciem.
Nabywając kilka lub kilkanaście koni pod siodło oczywiście musimy pamiętać o pobudowaniu (lub przygotowaniu) stajni – to wymaga odpowiednich zezwoleń i certyfikatów. Do tego potrzebny będzie odpowiedni wybieg dla koni i oczywiście osoba (lub osoby) posiadająca uprawnienia instruktora.
Organizując swoim gospodarstwie agroturystycznym stadninę pamiętajmy o sporządzeniu dokładnego biznes-planu. Tu istotnym elementem kosztorysu będą wszelkie akcesoria potrzebne do jazdy konnej, na przykład tak zwany „rząd”.
Inne zwierzęta w agroturystyce
Dla gości gospodarstw agroturystycznych niejednokrotnie atrakcją jest obcowanie ze zwierzętami hodowlanymi, na ogół są one spokojne, chociaż i przy nich należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Coraz bardziej popularne są zwierzęta wykorzystywane w celach terapeutycznych. Dogoterapia już nie jest czymś nowym. To wymaga szczególnych uprawnień i udziału instruktora lub instruktorów. Bywa że swoje zwierzęta udostępnia instruktor.
Wydaje się, że ogromna większość właścicieli polskich gospodarstw agroturystycznych traktuje zwierzęta jako jeden z ważniejszych elementów swojej oferty.