Kraków to jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast Polski, a przede wszystkim – prawdziwa mekka wszystkich miłośników sztuki. Dzieła najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów znajdziesz tutaj na każdym kroku. Spod pędzli i dłut wielkich mistrzów wyszły bowiem największe artystyczne atrakcje Krakowa. Dowiedz się, jak zaplanować zwiedzanie, by przeżyć spotkanie z dziełami największych twórców: Jana Matejki, Leonarda da Vinci i Stanisława Wyspiańskiego.
Z tekstu dowiesz się:
- gdzie tworzył i uczył się Stanisław Wyspiański,
- gdzie zobaczysz dzieła Jana Matejki i Leonarda da Vinci,
- jakie atrakcje Krakowa pozwolą Ci poczuć klimat krakowskiej bohemy.
Kraków to duże miasto, dlatego mimo że większość atrakcji znajduje się w ścisłym centrum, łatwo się w nim zgubić. Aby ułatwić Ci zwiedzanie Krakowa, przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik z nazwami, adresami i opisami najciekawszych miejsc. Już dziś zarezerwuj atrakcyjne noclegi w Krakowie i wybierz się w podróż śladami wielkich mistrzów!
Apartamenty Kraków – atrakcje Krakowa związane z twórczością Stanisława Wyspiańskiego
Zwiedzanie Krakowa śladami wielkich artystów warto rozpocząć od Rydlówki (ul. Tetmajera 28), w której odbyło się wesele poety Lucjana Rydla oraz Jadwigi Mikołajczykówny. To właśnie z tym miejscem związana jest akcja słynnego dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu Młodej Polski. Wewnątrz budynku, który wciąż należy do rodziny Rydlów, znajduje się Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”, w którym możesz poczuć niezwykłą atmosferę przełomu XIX i XX wieku. W środku można podziwiać zrekonstruowany alkierz, izbę taneczną oraz izbę weselną. Co roku 21 listopada – w rocznicę wesela Lucjana i Jadwigi Rydlów – odbywa się tam ceremonia stawiania chochoła .
Podczas spaceru ulicami Krakowa warto odwiedzić także Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego (pl. Świętego Ducha 1), który zbudowano na wzór Opery Paryskiej. Jego budowa w latach 90. XIX wieku wywołała spore zmieszanie – jej przeciwnikiem był m.in. słynny malarz Jan Matejko. To właśnie tutaj 16 marca 1901 roku odbyła się premiera „Wesela”.
Stanisław Wyspiański był bardzo wszechstronnym twórcą, związanym z Krakowem przez całe życie. Podczas zwiedzania miasta nie można więc pominąć bazyliki św. Franciszka z Asyżu (pl. Wszystkich Świętych 5), w której można podziwiać polichromie i witraże autorstwa artysty, m.in. słynny witraż „Bóg Ojciec – Stań się!”. Wyspiański pracował nad nimi od maja do listopada 1895 roku, ale jego zbyt nowatorskie, jak na tamte czasy, pomysły sprawiły, że nie pozwolono mu dokończyć dzieła. Wewnątrz świątyni znajdują się także przedstawienia stacji Męki Pańskiej autorstwa Józefa Mehoffera – jednego z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a prywatnie przyjaciela Wyspiańskiego.
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Krakowa związanych z postacią Wyspiańskiego jest także kościół Mariacki (pl. Mariacki 5). Pod koniec XIX wieku odbyła się restauracja świątyni pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego, a m.in. Wyspiański i Mehoffer wykonali w niej piękną polichromię ścian. Autorem projektu był Jan Matejko – rektor Akademii Sztuk Pięknych (pl. Matejki 13), do której uczęszczali artyści. Sam budynek akademii – najstarszej uczelni plastycznej w Polsce – również wart jest Twojej uwagi. Po wstępnym ustaleniu terminu zwiedzanie jest darmowe, a trasa obejmuje m.in. gabinet rektora, salę senacką i wybrane pracownie. Budynek ASP możesz zwiedzać podczas roku akademickiego – od połowy października do połowy maja.
Sztuka przez duże S – najpopularniejsze atrakcje Krakowa
Podczas zwiedzania Krakowa nie sposób pominąć miejsc związanych z twórczością Jana Matejki – jednego z najwybitniejszych artystów w historii Polski. Po odwiedzeniu kościoła Mariackiego warto udać się do pobliskich Sukiennic (Rynek Główny 3). Tam, w zlokalizowanej na piętrze Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, znajdują się trzy imponujące dzieła Matejki: „Hołd Pruski”, „Wernyhora” oraz „Kościuszko pod Racławicami”. Możesz tu również zobaczyć inne wybitne dzieła tego okresu, m.in. „Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym” Marcella Bacciarellego czy „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. Po zwiedzeniu galerii wybierz się przed Bramę Floriańską – na niej zobaczysz Orła Białego projektu Jana Matejki, a potem udaj się do Muzeum Jana Matejki i jego domu rodzinnego (ul. Floriańska 41), gdzie będziesz mógł podziwiać liczne pamiątki po artyście – m.in. kolekcję broni.
Największą atrakcją Krakowa dla każdego miłośnika malarstwa będzie prawdopodobnie Muzeum Narodowe (aleja 3 Maja 1), gdzie znajduje się najcenniejszy obraz w Polsce – „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych malarzy doby renesansu. „Dama…” to jeden z zaledwie kilkunastu obrazów artysty, zaliczany do najpiękniejszych portretów na świecie. Obraz powstał w Mediolanie w 1490 roku, a około roku 1800 został zakupiony przez polskiego księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.
Kolejną wartą zwiedzenia atrakcją Krakowa jest Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Lipowa 4), zbudowane na terenie nieistniejącej już fabryki Schindlera i otwarte w 2011 roku. Placówka w swoich zbiorach posiada ponad 4800 prac autorstwa 300 polskich i zagranicznych artystów, głównie przedstawicieli awangardy XX i XXI wieku. Można tu podziwiać dzieła związane m.in. z ekspresją, teatrem i abstrakcją, a w dalszej kolejności – także z postmodernizmem i konceptualizmem. To właśnie te kierunki stanowią główny przedmiot zainteresowań kierownictwa muzeum.
Noclegi w Krakowie – znajdź miejsce pełne uroku!
Zwiedzanie Krakowa nie musi się kończyć szybkim powrotem do hotelu. Przed przyjazdem do miasta warto zarezerwować urocze apartamenty w Krakowie, zlokalizowane w pobliżu największych atrakcji. Możesz to zrobić przez stronę Sun & Snow, na której znajdziesz sprawdzone noclegi w pobliżu Wawelu czy Starego Miasta. Warto wynająć również urocze apartamenty Bulwary w pobliżu Wisły, których kolorowe, a zarazem eleganckie wnętrza pozwolą Ci jeszcze lepiej wczuć się w krakowski klimat!
Po intensywnym zwiedzaniu Krakowa potrzebujesz chwili wytchnienia? W drodze do apartamentu zajrzyj do otworzonej w 1895 roku i wciąż działającej Cukierni Lwowskiej, znanej też jako Jama Michalika (ul. Floriańska 45). To właśnie tutaj spotykali się na kawie przedstawiciele artystycznej bohemy okresu Młodej Polski. Jeśli nie mieli czym zapłacić, dekorowali ściany lokalu różnego typu rysunkami czy karykaturami. Jama Michalika to idealne miejsce na zakończenie krakowskiej podróży śladami artystów.