Menu

Zasady serwisowania nawilżaczy powietrza

28 grudnia 2021 - Usługi
Zasady serwisowania nawilżaczy powietrza

Artykuł partnera.

Nawilżacze powietrza to jeden z elementów systemów nawilżania, które są niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków przy prowadzeniu działalności wymagających utrzymywania ściśle określonych parametrów wilgotności. Są przydatne przy produkcji, gdzie gwarantują m.in. możliwość chłodzenia lub redukcji zapylenia, jak również podczas magazynowania wyrobów, zapobiegając zmianie ich właściwości, a także przy prowadzeniu upraw pod osłonami.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest niezbędne?

Ilość pary wodnej zawartej w powietrzu ma wpływ na wiele czynników odbijających się na wykonywanych procesach technologicznych. Właściwy poziom wilgotności będzie istotny m.in. przy materiałach zawierających substancje chłonące wodę, ale także może warunkować możliwość zajścia określonych procesów chemicznych i biologicznych, jak choćby przy przetwarzaniu żywności. Wilgotność oddziałuje też na ryzyko wyładowań ESD i skuteczność filtracji oraz oczyszczania powietrza.

W jaki sposób najlepiej nawilżać powietrze?

Nawilżanie powietrza może być prowadzone różnymi metodami, jednak najskuteczniejsze jest zastosowanie mgły wodnej. Składa się ona z bardzo małych kropel, które powstają przez rozbijanie strumienia wody przy wykorzystaniu systemu dysz. Rozwiązania tego rodzaju są oferowane przez firmę SYNAPO i mogą pracować jako wysoko- albo niskociśnieniowe, pomagając jednocześnie w chłodzeniu i oczyszczaniu powietrza. Systemy współpracują ze sterownikami dbającymi o utrzymywanie wilgotności w określonym przedziale, na podstawie danych zbieranych z rozmieszczonych w obiekcie czujników.

Na czym polega serwisowanie nawilżaczy powietrza?

Sprawne działanie systemów nawilżania powietrza przy wykorzystaniu mgły wodnej zależy od prawidłowego ustawienia dysz, drożności instalacji oraz właściwego funkcjonowania czujników i sterowników. Sposobem na przedłużenie żywotności oraz weryfikację ustawień jest wykonywanie regularnych przeglądów technicznych i serwisowanie nawilżaczy powietrza. Jest to o tyle istotne, że we wszystkich systemach służących do przesyłania wody pojawia się ryzyko tworzenia się zanieczyszczeń m.in. kamienia. Mogą one w znaczącym stopniu zmieniać parametry przepływu, a także wpływać na pracę dysz rozpylających. Warto pamiętać, że ewentualne usterki nawilżania mogą prowadzić do uniemożliwienia przeprowadzenia poszczególnych procesów produkcyjnych, czy wysokich strat materiałowych spowodowanych trwałą utratą niezbędnych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.