Menu

Zasadnicze różnice między przydomowymi a przemysłowymi oczyszczalniami ścieków

27 października 2021 - Budownictwo
Zasadnicze różnice między przydomowymi a przemysłowymi oczyszczalniami ścieków

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków mają za zadanie oczyścić trafiające do nich ścieki nie bytowe, zanim zostaną one odprowadzone do środowiska. Rodzaj trafiających do nich ścieków to jednak niejedyna różnica między przemysłowymi a przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Czym jeszcze wobec tego one się różnią między sobą.

Pojemność zbiorników w przemysłowych i przydomowych oczyszczalniach ścieków

Podstawową różnicą między przydomowymi oraz przemysłowymi oczyszczalniami ścieków jest pojemność stosowanych w nich zbiorników. W pierwszym przypadku przystosowane są one bowiem do odbierania ścieków, których ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeśli chodzi natomiast o przemysłowe oczyszczalnie ścieków mogą one być wyposażone w zbiorniki o pojemności, która pozwala na przerób zarówno poniżej 7 m3 na dobę, jak i powyżej tej wartości.

Sposób oczyszczania ścieków w przydomowych i przemysłowych oczyszczalniach

Kolejną z różnic między przemysłowymi oczyszczalniami ścieków, jakie oferuje między innymi firma EKO-BIO, a tymi przydomowymi jest sam sposób ich działania.

Przemysłowe oczyszczalnie mogą bowiem oczyszczać ścieki za pomocą technologii zbiornika z osadnikiem wstępnym oraz komorą natleniania i komorą klarowną lub za pomocą technologii złoża obrotowego. Przy czym druga z nich polecana jest w szczególności do oczyszczalni przemysłowych, których przerób dobowy przekracza 7m3.

Budowa przemysłowych oczyszczalni ścieków

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków różnią się od tych przydomowych także swoją budową. Składają się one bowiem najczęściej nie z jednego a dwóch zbiorników. Z czego pierwszy z nich pełni funkcje osadnika gnilnego, a w drugim odbywają się procesy nitryfikacji. Połączone są one natomiast w sposób szeregowy umożliwiający swobodny przepływ ścieków między nimi.

Gdzie mogą być stosowane przemysłowe oczyszczalnie ścieków?

Ekologiczne przemysłowe oczyszczalnie ścieków w zależności od potrzeb mogą być dopasowywane do różnych branż, które odprowadzają ścieki socjalno-bytowe lub takie, których ładunek zanieczyszczeń jest zbliżony lub identyczny z nimi.  W związku z tym z powodzeniem znajdą one zastosowanie w:

A także wszędzie tam, gdzie odprowadzane ścieki nie będą generowały osadów klasyfikowanych, jako odpady niebezpieczne. Ich zastosowanie pozwala natomiast znacznie ograniczyć koszty związane z wywozem ścieków czy ich odprowadzeniem do zbiorczych oczyszczalni.

Jedna myśl nt. „Zasadnicze różnice między przydomowymi a przemysłowymi oczyszczalniami ścieków

Bartek

Bardzo ciekawy artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.