Menu

Zarządzanie gospodarką odpadami BDO jeszcze prościej

28 grudnia 2021 - Biznes
Zarządzanie gospodarką odpadami BDO jeszcze prościej

Firmy zobligowane do przekazywania informacji do bazy BDO mogą korzystać w tym celu ze specjalnych integracji. Na czym to polega?

Zarządzanie gospodarką odpadami wymaga odpowiedniej wiedzy. Aby było ono jeszcze efektywniejsze, wykorzystuje się do tego celu dedykowane oprogramowanie komputerowe. Wybierając profesjonalny program do gospodarki odpadami, firma może nie tylko łatwiej zarządzać pracami, lecz też uzyskać wsparcie w realizacji obowiązku BDO.

Czym jest BDO?

Baza Danych Odpadowych, określana także jako baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, jest rodzajem systemu informatycznego, który pozwala na gromadzenie informacji o odpadach wytwarzanych przez firmy.

Głównym zadaniem bazy jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez uszczelnienie systemu gospodarki odpadami, zapobieganie powstawaniu dzikich wysypisk, a także zwiększenie poziomu recyklingu odpadów przeznaczonych do segregacji.

Zgodnie z prawem raporty BDO muszą przekazywać określone przedsiębiorstwa, które produkują odpady, wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach i określone typy produktów, na przykład pojazdy, opony, sprzęt elektroniczny oraz elektryczny.

Od początku 2020 roku przedsiębiorcy wykorzystują system BDO, który służy do elektronicznego ewidencjonowania i sprawozdawczości. Elektroniczne dokumenty zastąpiły wtedy dotychczasowo używane karty przekazania i ewidencji odpadów.

Jak realizować obowiązek BDO łatwiej?

Przedsiębiorcy mogą przekazywać dane do BDO na dwa sposoby – wypełniając formularze bezpośrednio na stronie albo też poprzez oprogramowanie zewnętrzne, które umożliwia zarządzanie gospodarką odpadami BDO.

Druga opcja cieszy się obecnie rosnącym zainteresowanie, ponieważ zarządzanie odpadami z wykorzystaniem programów komputerowych przeznaczonych do tego celu jest jeszcze łatwiejsze. W ten sposób raporty BDO można składać szybciej i uniknąć błędów w ich przygotowywaniu, co także pozwala firmie na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.

Dedykowane dla branży komunalnej oraz dla innych firm programy umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami w powiazaniu z obowiązkiem BDO jest w stanie zapewnić skuteczne wsparcie i dzięki temu wybiera je obecnie tak wielu użytkowników.

Jakie funkcje oferują programy do BDO?

Integracja z BDO, jaką może zaoferować program do gospodarki odpadami, pozwala na skorzystanie z szeregu funkcji ułatwiających przekazywanie danych do Bazy Danych Odpadowych.

Wśród dostępnych funkcji można znaleźć między innymi:

W zależności do wybranego oprogramowania może ono oferować także dodatkowe funkcje. Dokładne informacje o tym, jakie możliwości daje program do BDO, można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych dostawców oprogramowania.

Dlaczego warto zdecydować się na integrację z BDO?

Zarządzanie gospodarką odpadami prowadzone z użyciem dedykowanego oprogramowania niesie ze sobą szereg korzyści dla wielu firm zajmujących się gospodarką odpadami, między innymi komunalnymi, medycznymi, przemysłowymi czy zwierzęcymi.

Poprzez integrację z BDO program do gospodarki odpadami może znacznie ułatwić prowadzenie działalności. Automatyzacja przygotowywania dokumentów elektronicznych, których wymaga system BDO, nie tylko oszczędza czas, lecz też pozwala na wyeliminowanie błędów oraz zapobiega nieterminowemu składaniu raportów BDO. Szeroka funkcjonalność dedykowanego oprogramowania powoduje zatem, że zarządzanie odpadami staje się znacznie prostsze.

Dokładne informacje dotyczące dostępnych programów do BDO i zarządzania odpadami można uzyskać online na stronach deweloperów i dostawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.