Menu

Zabezpieczanie wykopów

7 lutego 2018 - Budownictwo
Zabezpieczanie wykopów

Każde prace budowlane koniecznie wymagają zabezpieczenia terenu jaki obejmują swoim zasięgiem. Przy tym zawsze powinny one być wykonywane w taki sposób aby ograniczyć do minimum szkodliwe oddziaływanie na sąsiednie tereny czy budynki. Dotyczy to nie tylko emisji drgań ale także zmian stosunków wodnych.

Charakterystyka wykopu

Wykonując duże inwestycje zazwyczaj konieczne jest wykonanie wykopu. W wielu przypadkach zachodzi potrzeba zrobienia wykopu głębokiego. Projektując taki wykop konieczne jest dobranie odpowiedniego zabezpieczenia skarp. Obudowy ścian wykopów zabezpieczają przed osuwaniem się mas gruntu oraz zapewniają bezpieczeństwo maszyn i pracowników na dnie wykopu. Koniecznością w fazie projektowania robót ziemnych jest prawidłowe określenie warunków wodnych oraz rodzaju podłoża. Dopiero na tej podstawie można dobrać odpowiedni rodzaj zabezpieczenia. Obecnie pracę projektantom ułatwiają programy komputerowe, które ułatwiają tego typu zadania.

Sposoby zabezpieczania wykopów

Zabezpieczanie wykopów jest bardzo ważne i wybór technologii powinien uwzględniać warunki jakie panują lub mogą wystąpić na terenie budowy tak aby zabezpieczać przed ich szkodliwym wpływem. Najczęściej stosowane obudowy to ścianka berlińska, która jest obudową w miarę lekką, łatwą do montażu oraz stalowa ścianka szczelna i palisada. Każda z tych metod jest stosowana w odpowiednich warunkach. Obudowy mogą stanowić część fundamentu jak palisady czy ścianki szczelne albo być demontowane. W razie konieczności, do wzmocnienia ściany skarp stosuje się gwoździowanie, czy rozpory zapewniające stabilizację.

Budowa zgodnie z prawem

Każda z metod wymaga znajomości prawa budowlanego oraz możliwości jej zastosowania w danych warunkach. Wszystkie wytyczne zawarte są w odpowiednich ustawach oraz rozporządzeniach i instrukcjach. Bazując na zebranych danych odnośnie przeznaczenia budowli  oraz warunków geotechnicznych terenu i innych względnych mających wpływ na inwestycję wykonuje się projekt. W przypadku większości inwestycji wystarczy wykonanie dokumentacji budowlanej oraz geotechnicznej. Jednak gdy zachodzi konieczność wykonania wykopów głębokich wraz z umocnieniami skarp konieczne jest jej uzupełnienie o odpowiednie projekty wykonawcze. Dotyczą one obudowy wykopu, która zawiera m.in. rodzaj konstrukcji, lokalizację czy głębokość posadowienia.

Projektowanie zabezpieczenia ścian wykopów głębokich wymaga znajomości nie tylko przepisów ale też mechaniki danego rodzaju gruntu technologii wykonywania podziemnych konstrukcji i ich pracy z konkretnym rodzajem gruntu. Biorąc pod uwagę dany typ obudowy sprawdza się jego stateczność i wytrzymałość zgodnie z obliczeniami jaki mogą wystąpić na danym gruncie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą zabezpieczającą wykopy – Aprofi.pl.

Jedna myśl nt. „Zabezpieczanie wykopów

Wiktor

Wiem jak to jest. Chociać jeśli chodzi o takie prace to potrzeba jeszcze większego zabezpieczenia przed wścibskimi ludźmi co potrafią po robocie wejść do środka i całą noc przesiedzieć bo nie potrafią sie wydostać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.