Menu

Wytaczanie otworów krok po kroku. Jak się to robi?-

15 listopada 2021 - Technologia
Wytaczanie otworów krok po kroku. Jak się to robi?-

Artykuł partnera.

Prawidłowe funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga właściwego osadzenia różnych elementów, stanowiących części wszelkiego rodzaju złącz. Powoduje to konieczność odpowiedniego przygotowania otworów, w których zostaną osadzone poszczególne części np. sworznie, łożyska lub wały. Niestety obciążenia występujące podczas pracy sprawiają, że dochodzi do zmiany geometrii otworów, a jedyną możliwością ich naprawy staje się wytaczanie.

Dlaczego wytaczanie otworów może być konieczne?

Wewnętrzne powierzchnie otworów wykonywanych często ulegają zużyciu. Przyczyną może być tarcie, silny udar, a także przedostanie się ciał obcych bądź awaria smarowania. Pojawiające się deformacje sprawiają, że elementy robocze nie przylegają do powierzchni we właściwy sposób, co prowadzi do powstawania luzów, hałasu oraz zmiany geometrii całego układu w tym do przenoszenia powstających obciążeń. Sytuacje tego typu mogą powodować powstawanie dalszych uszkodzeń, utraty precyzji działania oraz dużych strat energii. Metodą poradzenia sobie z tym problemem może być albo odtworzenie pierwotnego kształtu, np. przez napawanie i wykonanie otworu o odpowiednich rozmiarach, wytoczenie otworu już istniejącego i zastosowanie tulei, albo zwiększenie średnicy współpracującego elementu.

Jak przeprowadza się wytaczanie otworów?

Wytaczanie otworu polega na powiększeniu jego średnicy przy zachowaniu położenia jego geometrycznego środka. W zależności od sytuacji może być prowadzone przy wykorzystaniu urządzeń stacjonarnych lub mobilnych. W warunkach warsztatowych na ogół korzysta się z tokarek, frezarek albo wiertarek. Tam, gdzie w grę wchodzą podzespoły wielkogabarytowe, na ogół korzysta się z wytaczarek mobilnych. Są to urządzenia, które mocuje się do przedmiotu obrabianego, odpowiednio pozycjonując ich element roboczy, a następnie wytacza otwór na żądany rozmiar. Dla uzyskania najwyższej klasy dokładności zwykle stosuje się obróbkę dwuetapową – wytaczanie zgrubne, podczas którego zbiera się większą ilość naddatku oraz wykańczające, w ramach którego pracuje się nad jakością wykończenia wewnętrznej powierzchni otworu i zmniejszeniem jego chropowatości. Wytaczanie stosuje się zazwyczaj na wszelkiego rodzaju korpusach, ramionach, wysięgnikach, a także konstrukcjach stalowych.

Usługę wytaczania otworów wykonuje firma SIŁOVEX. Oferuje ona również usługową obróbkę metali, w tym toczenie CNC i frezowanie CNC. Zajmuje się także spawaniem stali i aluminium. Jej specjalnością jest naprawa siłowników hydraulicznych, rozdzielaczy i silników hydraulicznych.

Jedna myśl nt. „Wytaczanie otworów krok po kroku. Jak się to robi?-

Bartosz Fronk

Bardzo interesujący artykuł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.