Patelnia to jedno z naczyń, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Sięgamy po nią, robiąc jajecznicę, smażąc naleśniki czy przygotowując sos do makaronu. Z jakiego materiału powinna być wykonana dobra patelnia 24 cm?
Patelnia — z jakich materiałów może być wykonana?
Wybierając patelnię, pod uwagę warto wziąć między innymi materiał, z którego została wykonana. Dużą popularnością cieszą się patelnie stalowe. Tym, co je wyróżnia, jest między innymi duża wytrzymałość. Patelnia stalowa jest bowiem odporna na zarysowania, wgniecenia oraz rdzewienie. Jako że nie pokrywają ją żadne szkodliwe materiały, jest ona bezpieczna dla zdrowia. Patelnia ze stali nierdzewnej powoli oddaje zgromadzone ciepło, a z biegiem użytkowania zyskuje coraz lepsze właściwości nieprzywierające. Nadaje się ona do używania w piekarniku i mycia w zmywarce, co ułatwia codzienne korzystanie z niej. Co więcej, patelnia nieprzywierająca ze stali jest dostosowana do stosowania na różnego rodzaju kuchenkach, w tym indukcyjnych.
W wielu kuchniach można się spotkać także z naczyniem, jakim jest patelnia miedziana. Prezentuje się ona niezwykle elegancko, ciesząc oko. Wybierając ją, należy się upewnić, że została ona od wewnątrz pokrywa warstwą stali, która ma na celu zapobiegać bezpośredniemu kontaktowi żywności z miedzią. Dlaczego warto zdecydować się na zakup patelni miedzianej? Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie wydziela szkodliwych substancji i nie rdzewieje z czasem.
Jeżeli solidna, wytrzymała patelnia na indukcję jest tym, czego szukasz, zaopatrz się w model żeliwny. To długowieczne naczynie, które posłuży Ci w dobrym stanie przez długie lata. Jako że patelnia indukcyjna tego typu nie posiada żadnej powłoki, nie jest narażona na zarysowania. Co więcej, nie pokrywa ją żaden materiał mogący wydzielać szkodliwe związki w czasie smażenia. Do produkcji patelni żeliwnych wykorzystuje się wyłącznie naturalne, bezpieczne dla zdrowia materiały, dzięki czemu są one w stanie skutecznie podkreślać smak przygotowywanych potraw.
Godna polecenia jest także patelnia z pokrywką ceramiczna. Naczynie to pokrywa się powłoką powstającą z minerałów oraz gliny wypalanych w wysokiej temperaturze. Sprawia to, że taka patelnia 20 cm czy patelnia 30 cm jest odporna na działanie wysokich temperatur. Oprócz tego równomiernie się nagrzewa i na długi czas utrzymuje ciepło potrawy. Podczas smażenia, nie wydziela szkodliwych związków. Jej powłoka nie wpływa na smak i zapach przyrządzanych dań.
Pokrywki do garnków — jak wybrać idealne?
Żadna patelnia nie może się obyć bez pokrywki. Pokrywki do garnków mają za zadanie przyspieszyć proces gotowania lub duszenia potraw. Jednocześnie, zapobiegają one wysychaniu znajdujących się na patelni dań, pozwalając na długi czas zachować ich wysoką temperaturę. Aby pokrywka mogła w należyty sposób spełniać swoją funkcję, musi być dopasowana pod względem rozmiaru do naczynia, na którym będzie się ją umieszczać. Na sklepowych półkach dostępna jest między innymi pokrywka 24 cm, pokrywka 26 cm czy pokrywka 28 cm. Do produkcji pokrywek wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej do czynienia mamy z modelami ze szkła, stali nierdzewnej oraz silikonu.
Chcąc ułatwić sobie gotowanie, warto się także zaopatrzyć w komplety garnków w kilku różnych rozmiarach. To gwarancja codziennych, małych sukcesów kulinarnych w gotowaniu potraw, takich jak zupa czy gulasz.
Wybierając patelnię do kuchni, warto postawić na naczynie wykonane z solidnych materiałów, które będzie się szybko nagrzewało, pozwalało na smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu i było łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu pichcenie zamiast przykrym obowiązkiem stanie się przyjemnością.