Menu

Wszystko co musisz wiedzieć planując budowę domu w systemie gospodarczym

4 listopada 2021 - Budownictwo
Wszystko co musisz wiedzieć planując budowę domu w systemie gospodarczym

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu w systemie gospodarczym. Wiele z nich uważa, że jest to wygodniejsze, ale i tańsze jeśli ma się do dyspozycji znajomych fachowców, którzy mogą nie tylko pomóc przy budowie, ale również wynegocjować dobre ceny materiałów. W dzisiejszym poradniku dowiecie się najważniejszych kwestii, związanych z taką inwestycją.

Sam kupujesz materiały, możesz też zaoszczędzić na robociźnie

Zasadniczo początek budowy w systemie gospodarczym jest taki sam, trzeba znaleźć działkę budowlaną, postarać się o pozwolenie na budowę, uzyskać wszelkie pomiary geodezyjne, zakupić projekt domu, który oczywiście za zgodą architekta można zmodyfikować. Zasadnicza różnica polega na tym, że nie zatrudnia się jednej ekipy budowlanej, która postawi dom pod klucz, ale zarządza się samodzielnie kolejnymi etapami pracy pod czujnym okiem kierownika budowy. Ten ostatni musi odebrać każdy etap pracy i oczywiście jego nazwisko widnieje na tablicy informacyjnej. Warto wiedzieć, że jeśli dysponuje się nieruchomością na cele budowlane można dokonać zgłoszenia, a nie składać wniosek o pozwolenie na budowę.

W przypadku zgłoszenia z projektem musisz dołączyć następujące dokumenty:

Po dokonaniu zgłoszenia można przystąpić do robót po 30 dniach, jeśli urząd w tym czasie nie zgłosi sprzeciwu. Jest to tzw. milcząca zgoda. Budowę możesz rozpocząć maksymalnie do 3 lat od terminu rozpoczęcia określonego w zgłoszeniu. Takie przepisy funkcjonują od kilku lat, niemniej jednak większość osób i tak woli występować o pozwolenie na budowę, gdyż daje to większą swobodę działania, dokonywania istotnych zmian. Wykonując projekt zamienny w toku skróconej procedury można uzyskać pozwolenie. W przypadku chęci dokonania zmian w projekcie przy zgłoszeniu i tak trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę stąd też nie jest to tak popularna opcja.

Gdzie uzyskać pozwolenie na budowę i jakie dokumenty trzeba złożyć?

Pozwolenie na budowę można uzyskać w starostwie powiatowym albo urzędzie gminy. Wniosek należy kierować do wydziału architektury lub urbanistyki urzędu powiatowego, gminnego albo dzielnicowego.

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę domu:

Warto wiedzieć, że od września 2021 roku każdy projekt budowlany musi składać się z trzech części:

Podłączenie do kanalizacji czy przydomowa oczyszczalnia ścieków bądź szambo? Istotne znaczenie ma bliska lokalizacja przepompowni ścieków

Decydując się na budowę domu w systemie gospodarczym należy zastanowić się nad tym, czy podłączać się do miejskiego systemu kanalizacji czy też montować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Nawet jeśli dom znajduje się w pewnej odległości od kolektora głównego, to przyłączenie jest możliwe, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się miejska przepompownia ścieków. Podnosi ona ścieki i przetłacza do kolektorów głównych kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej lub tłocznej. Oczywiście czasami odległość jest zbyt duża, by podłączenie było opłacalne, zatem wtedy jedyną możliwością jest szambo lub przydomowa oczyszczalnia. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze dla portfela. Ścieki są rozdrabniane i częściowo neutralizowane, dlatego mogą być wypompowywane i wywożone w wozie adhezyjnym rzadziej niż w przypadku szamba. Warto wielkość dopasować do potrzeb danego gospodarstwa. Większe koszty inwestycyjne zrekompensują mniejsze koszty użytkowania.

Na ile opłacalna jest budowa domu w systemie gospodarczym?

Mówi się, że na budowie domu w systemie gospodarczym można zaoszczędzić od 10 do 20%. Wszystko zależy od wynegocjowanych cen za materiały, a także tego ile spośród prac budowlanych można wykonać samodzielnie, bez zlecania tego fachowcom. Im więcej znajomych specjalistów można zaangażować, tym więcej można zaoszczędzić. Często odbywa się to w ramach systemu usługa za usługę, czyli Ty pomożesz mnie, a ja Tobie. Nawet jeśli ma się małe pojęcie o budowlance, to i tak można zaoszczędzić, zlecając poszczególne etapy budowy innym fachowcom i samodzielnie dostarczając materiał. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę fakt, że firmy budowlane mają już wynegocjowane stawki i często trudno jest w danych sklepach budowlanych uzyskać podobne. Wymaga to też sporo czasu i nakładów pracy. Trzeba jeździć, czy też dzwonić i porównywać ceny. Na pewno budowa systemem gospodarczym będzie trwała dłużej.

Niższy kredyt na dom budowany w systemie gospodarczym oznacza niższe raty, a także szybszą spłatę zobowiązania. Warto zatem zastanowić się nad taką opcją.

Jedna myśl nt. „Wszystko co musisz wiedzieć planując budowę domu w systemie gospodarczym

Robert Wołowiec

Jestem właśnie w trakcie budowy domu. Bardzo długo schodzi z uzyskaniem zgodny na budowę, a przynajmniej w moim przypadku tak było. Cięgle czegoś brakowało w dokumentacji. Szkoda, ze nie znalazłem Waszego artykułu wcześniej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.