Menu

Wentylacja z odzyskiem ciepła – fakty i mity

24 marca 2021 - Budownictwo
Wentylacja z odzyskiem ciepła – fakty i mity

Centralne ogrzewanie powinno być nie tylko efektywne pod względem zapewnienia komfortu termicznego w budynku, ale także ekologiczne i oszczędne. Doskonale wiedzą o tym właściciele domów jednorodzinnych, którzy w sezonie zimowym przeznaczają znaczną część domowego budżetu na pokrycie rachunków za ogrzewanie. Jednym z najnowszych rozwiązań, jakie powszechnie stosuje się we współcześnie projektowanych obiektach, jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Czy warto inwestować w tego typu instalację? Sprawdźcie!

Czym jest rekuperacja?

Wentylacja z odzyskiem ciepła określana jest inaczej mianem rekuperacji. Jej działanie polega na stałej wymianie powietrza w pomieszczeniach, czyli odprowadzaniu powietrza zużytego na zewnątrz i tłoczeniu świeżego powietrza do budynku. Istotny jest jednak fakt, że zużyte powietrze jest źródłem energii cieplnej, która następnie trafia do pomieszczeń. Szacuje się, że efektywna rekuperacja, zamontowana w domu o odpowiedniej szczelności, pozwala zaoszczędzić około 50% dotychczas ponoszonych kosztów ogrzewania.

Co istotne, wentylacja z odzyskiem ciepła odpowiada także za świeży zapach w domu. Możecie więc zapomnieć o stosowaniu perfum do wnętrz, atomizerów czy olejków. Budynek wentylowany jest cały czas, a tym samym w pomieszczeniach czuć zapach świeżości. Ma to niebagatelny wpływ na zdrowie, ponieważ z wnętrz eliminowane są także roztocza i kurz, co przyda się przede wszystkim alergikom. Jeśli planujecie wykonanie wentylacji z odzyskiem ciepła, ale przeszkodą są braki w domowym budżecie, z pomocą przyjdzie pożyczka pozabankowa.

Co daje wentylacja z odzyskiem powietrza?

Oprócz kwestii związanych z oszczędnościami wentylacja z odzyskiem powietrza zapewnia optymalny mikroklimat w domu. Wspomnieliśmy już o eliminacji kurzu, roztoczy czy nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowym atutem jest minimalizacja wilgoci, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur. Zauważalne zimą skropliny na oknach są prawdziwym utrapieniem, które może przyczyniać się do powstawania wykwitów pleśni.

Rekuperacja skutecznie radzi sobie z tym kłopotem, odprowadzając nadmiar wilgoci z mieszkania. Nie trzeba więc w zimowy poranek wietrzyć mieszkania, aby z okien zniknęła para. Nie można zapominać również o porze letniej. W tym przypadku wentylacja mechaniczna posłuży do wychłodzenia budynku. To kolejna niewątpliwa zaleta tego rozwiązania, które łączy w sobie zarówno właściwości grzewcze, jak i obniżające temperaturę. Warto jednak pamiętać, że rekuperacja będzie skuteczna jedynie w budynkach dobrze izolowanych. Dlatego też przez instalacją systemu należy zadbać o ocieplenie, w czym pomoże pożyczka pozabankowa.

Drogie rozwiązanie

Trzeba przyznać, że inwestycja w rekuperację jest dość kosztowna. Jest jednak rozwiązanie tego problemu, a mianowicie środki zewnętrzne, które można pozyskać z programów państwowych. Mogą one być przeznaczone na zakup i montaż ekologicznych instalacji centralnego ogrzewania, do których bez wątpienia należy rekuperacja. Dotacja nie pokryje oczywiście całości kosztów, jednak pożyczka pozabankowa pomoże w sfinansowaniu brakującej kwoty. Pamiętajcie jedynie, aby podejmować współpracę z firmami instalatorskimi o ugruntowanej pozycji na rynku, oferującymi urządzenia renomowanych marek. To gwarancja nie tylko trwałości, ale efektywności systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.