Menu

Węgiel aktywny w filtrach powietrza – jego rola i znaczenie

20 grudnia 2021 - Wnętrza
Węgiel aktywny w filtrach powietrza – jego rola i znaczenie

Artykuł partnera.

Oczyszczacze powietrza dostępne na rynku wyposażone są w różnego rodzaju filtry. Oprócz filtra wstępnego i popularnego filtra HEPA, w modelach z funkcją wieloetapowej filtracji znajdują się też filtry węglowe. Ich działanie uzupełnia pracę filtrów HEPA i oczyszcza powietrze z cząstek, których HEPA nie absorbuje. Wspólne działanie przekłada się na zwiększoną skuteczność w uzyskaniu w pomieszczeniu czystego powietrza.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr z węglem aktywnym?

Filtry z węglem aktywnym doskonale absorbują gazy, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy i zarodki pleśni. Ponadto wychwytuje z powietrza niekorzystne organiczne zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne powstałe w wyniku produkcji substancji chemicznych czy środków ochrony roślin, a także emitowanych w pomieszczeniach zamkniętych z farb, klejów, elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz. Skuteczność absorpcji tak niewielkich cząstek powietrza związana jest z budową filtra węglowego i właściwościami samego węgla aktywnego.

Porowatość węgla aktywnego a skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń

Zasługą skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń przez filtry węglowe jest budowa węgla aktywnego. Substancja jest wysoce porowata, co daje dużą powierzchnię absorbującą zanieczyszczenia. Uzyskiwana jest z substancji organicznych o dużej zawartości węgla, takich jak drewno czy węgiel brunatny, przez poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury. Powstały węgiel aktywuje się dzięki oddziaływaniu zwiększonego ciśnienia i gazu. W procesie tym modyfikuje się jego powierzchnię w celu pogłębienia i zwiększenia ilości porów. Wielu producentów filtrów węglowych do oczyszczaczy powietrza decyduje się dodatkowo na zabieg impregnacji powierzchni węgla aktywnego, co przekłada się na zwiększenie czułości na wybrane substancje, w tym nawet związki nieorganiczne i metale ciężkie.

Im więcej węgla aktywnego, tym lepiej oczyszczone powietrze

Konstrukcja filtrów węglowych jest zróżnicowana i dopasowana do różnych modeli oczyszczaczy powietrza. W urządzeniach proponowanych przez Air-Clinic filtry węglowe stanowią odrębny element zestawu filtrującego zawierającego dodatkowo filtr HEPA, filtr antybakteryjny, filtr wstępny, filtr zimnej katalizy, a także generator anionów. Częstym rozwiązaniem jest także zastosowanie filtrów zintegrowanych. Są to filtry HEPA nasączone dodatkowo węglem aktywnym. W porównaniu z zastosowaniem osobnych filtrów, modele wyposażone w filtry zintegrowane słabej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń zarówno pod względem skuteczności, jak i wydajności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.