Menu

Tapicerowanie – łatwy i tani sposób na odnowienie mebli

29 sierpnia 2019 - Wnętrza
Tapicerowanie – łatwy i tani sposób na odnowienie mebli

Ulubione meble nadszarpnięte zębem czasu wcale nie muszą trafiać na śmietnik. Prostym i jednocześnie niedrogim sposobem na ich odnowienie jest tapicerowanie. Jak wygląda ten proces i ile kosztuje?

Odnawianie elementów wystroju wnętrz

Do ​odnawiania mebli ​tapicerowanych należy zakupić tkaninę obiciową, która będzie wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, a jednocześnie na tyle elastyczna, żeby można nią było w prosty sposób obić każdy mebel: fotel, kanapę, łóżko, pufę i inne.

Narzędzia, dzięki którym ​tapicerowanie będzie łatwe i skuteczne:

Krok pierwszy: przygotowanie mebla i  materiałów

W pierwszej kolejności należy rozkręcić stary mebel, dzięki czemu ułatwia się czynności związane z obijaniem. Na początku ważne jest również oczyszczenie siedziska, zagłówków, oparcia lub innych elementów mebla ze starej gąbki. Ważne, by nie uszkodzić struktury oryginalnego materiału, ponieważ może on przydać się jako szablon do odrysowania. Tkaninę obiciową należy wyciąć z zapasem.

Najlepiej wybierać pianki o gęstości T30 i większej (im grubsza pianka, tym mebel będzie bardziej miękki) oraz w arkuszach 120 x 200 cm, które później można docinać nożem. Przed cięciem pianki warto obrysować element markerem i wyciąć kształt z zapasem 1 cm.

Założenie pasów i unieruchomienie sprężyn

Kolejnym etapem jest założenie pasów oraz przybicie ich przez naciągnięcie pistoletem tapicerskim. W przypadku różnego rodzaju foteli, krzeseł oraz innych mebli posiadających sprężyny, ważną czynnością jest ich stabilizacja. Do tego działania przyda się m.in. sznur konopny, którego fragmenty układa się nad sprężynami. Końce sznurów przytwierdza się do stelaża przy pomocy tapera lub gwoździ.

Przygotowaną wcześniej piankę można przykleić lub przybić do konstrukcji mebla. Przed ostatecznym obijaniem elementu wystroju wnętrz, na piankę nakłada się również włókninę meblową, która wyścieli wnętrze mebla.

Końcowy etap: obijanie mebli

Ostatnią czynnością tapicerską jest nałożenie materiału na przygotowany mebel. Należy przy tym równomiernie rozkładać oraz wyrównywać tkaninę. Następnie zagina się przeciwległe boki materiału i przymocowuje się poły przy pomocy tapera. Nadmiar tkaniny odcina się nożem lub nożyczkami, jednocześnie zaokrąglając narożniki i pozostawiając pewien margines materiału. Następnie należy zagiąć zaokrągloną tkaninę do środka i zagiąć metodą na zakładkę pożądany kształt. Trzeba przy tym dokładnie naciągać oraz wyrównywać materiał.

Do ​odnawiania mebli można opcjonalnie wybrać także różnego rodzaju guziki tapicerskie, sznurki ozdobne, tasiemki. Dzięki temu procesowi można nadać meblom nowego charakteru oraz stylu, całkowicie zmieniając przy tym wystrój wnętrz. Tapicerowanie mebli to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również większa satysfakcja po przeprowadzonej metamorfozie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.