Menu

Szczepienia przeciwko HPV i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

19 sierpnia 2022 - Zdrowie
Szczepienia przeciwko HPV i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to wirus, który rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze skórą i podczas stosunku seksualnego. Różne szczepy HPV są powiązane z większością nowotworów szyjki macicy, brodawek narządów płciowych i niektórych rzadkich postaci raka odbytu, pochwy, penisa, jamy ustnej i gardła. Na szczęście istnieje szczepionka, która jest niezwykle skuteczna w zapobieganiu zakażeniom HPV. Jeśli chcesz się o niej więcej dowiedzieć, czytaj dalej!

Plusy szczepienia przeciwko HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nowotwory wywoływane przez HPV mogą mieć tragiczne konsekwencje. Szczepionka podawana w Polsce chroni jednak przed aż dziewięcioma szczepami HPV o najwyższym ryzyku.

Szczepienie może zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy i zmianom komórkowym prowadzącym do raka, gdyż jego skuteczność w tej materii wynosi aż 97%. Ponadto szczepienia HPV skutecznie zapobiegają wszelkim zmianom brodawkowym zewnętrznych narządów płciowych. Skuteczność w tym wypadku wynosi również blisko 100%.

Dla kogo szczepienia przeciwko HPV?

Idealny wiek do przyjęcia szczepionki przeciwko HPV to okres pomiędzy 11 a 12 rokiem życia. Jednak jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak ciąża lub alergia na którykolwiek ze składników szczepionki, można ją podać każdej osobie pomiędzy 9 a 26 rokiem życia. Jeśli chodzi o kobiety powyżej 26 lat – nadal są przeprowadzane badania kliniczne.

Co ciekawe, nawet jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie i otrzymałeś pozytywny wynik na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego, powinieneś się zaszczepić. Szczepienia bowiem obejmują aż dziewięć typów wirusa i mocno wątpliwe jest, abyś był zainfekowany nimi wszystkimi jednocześnie.

Jeśli nie masz pewności czy powinieneś otrzymać szczepionkę przeciwko HPV, zgłoś się do swojego lekarza ginekologa (w przypadku kobiet) albo urologa (w przypadku mężczyzn) lub odwiedź stronę taką jak np. https://polmed.pl/szczepienia/ gdzie uzyskasz dokładne informacje na temat tego i innych szczepień.
Szczepionka przeciw HPV

 

Inne sposoby zapobiegania HPV

Bez wątpienia najlepszym sposobem zapobiegania HPV są szczepienia. Istnieje jednak również kilka innych metod, które pozwolą obniżyć ryzyko przeniesienia wirusa i zachorowania. Jakie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.