Menu

Szalunki do wykopów – kupić czy wynająć?

26 sierpnia 2020 - Budownictwo
Szalunki do wykopów – kupić czy wynająć?

Artykuł sponsorowany.

Odpowiednio dobrane szalunki do wykopów pozwalają na ich odpowiednie zabezpieczenie, zapobiegają osypywaniu się gruntu, zwiększają bezpieczeństwo pracowników, przyspieszają realizację prac. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, co o zabezpieczaniu wykopów mówią podstawy obowiązujących w Polsce przepisów i sprawdzimy, komu właściwie zakup własnych szalunków do wykopów się opłaca, a kiedy wynajem jest lepszym rozwiązaniem.

Podstawowe przepisy dotyczące zabezpieczania wykopów

Podstawowym przepisem, który wskazuje, kiedy wykop musi być odpowiednio zabezpieczony – na przykład szalunkiem do wykopów – jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, a konkretnie  jego Rozdział 10 – Roboty ziemne. W kontekście zabezpieczenia wykopów Rozporządzenie w paragrafie 147 mówi kolejno:

  1. Wykopy o ścianach pionowych nieumocnionych, bez rozparcia lub podparcia, mogą być wykonywane tylko do głębokości 1 m w gruntach zwartych, w przypadku gdy teren przy wykopie nie jest obciążony w pasie o szerokości równej głębokości wykopu.
  2. Wykopy bez umocnień, o głębokości większej niż 1 m, lecz nie większej od 2 m, można wykonywać, jeżeli pozwalają na to wyniki badań gruntu i dokumentacja geologiczno-inżynierska.
  3. Zabezpieczenie ażurowe ścian wykopów można stosować tylko w gruntach zwartych. Stosowanie zabezpieczenia ażurowego ścian wykopów w okresie zimowym jest zabronione.
  4. Niedopuszczalne jest używanie elementów obudowy wykopu niezgodnie z przeznaczeniem.

Co z tego wynika? – Że przy realizacji większości wykopów pod większe obiekty wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia jest niezbędne.

Zakup opłacalny wyłącznie dla firmy, która na co dzień realizuje wykopy

Jak mówią nam przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, na pytanie z tematu naszego artykułu najłatwiej odpowiedzieć jednym zdaniem: zakup szalunków do wykopów jest opłacalny właściwie wyłącznie dla firm, które na co dzień zajmują się realizacją wykopów. Dla firmy, która zajmuje się na przykład wznoszeniem budynków, ale realizację wykopów powierza podwykonawcom, zdecydowanie bardziej opłaca się wynajem szalunków lub skorzystanie z oferty firmy, która ma w swoim pakiecie roboty ziemne z zabezpieczeniem wykopów. Druga opcja jest oczywiście zwykle korzystniejsza. Zakup własnych szalunków to spora inwestycja i trzeba przy tym pamiętać, że gdzieś trzeba je magazynować, gdy nie są akurat wykorzystywane, trzeba je transportować, dbać o ich konserwację i generalnie dbać też o całą logistykę. Naszym zdaniem wynajem szalunków do wykopów to dla większości firm lepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.