Menu

Sposoby na uszczelnianie okien plastikowych

27 maja 2021 - Budownictwo
Sposoby na uszczelnianie okien plastikowych

Szczelne okna są niezwykle ważnym elementem wykończenia budynku. Jeśli nie zadbamy o to, możemy liczyć się ze znacznymi stratami energii cieplnej. Eksperci wskazują, że wynosić mogą one nawet 30 procent, co znacząco wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Co więcej, nieszczelne okna to również ryzyko rozwoju pleśni, ponieważ wilgoć nie ma żadnych problemów z dostaniem się do wnętrza budynku.

Taśmy tekstylne do uszczelniania okien

Dlatego też warto zadbać o to, by okna w naszym mieszkaniu były szczelne. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru szeroki zakres produktów, które nam to ułatwią. Poznajmy więc najbardziej skuteczne z nich.

Odwiedzając sklepy budowlane z pewnością zauważyłeś, że coraz częściej w ich ofercie dostępne są taśmy tekstylne do uszczelniania okien. Nie ma w tym nic dziwnego – to rozwiązanie, które zapewnia bardzo dobre efekty.

Taśmy tekstylne do uszczelniania okien stosuje się bowiem na styku ościeżnicy okna z murem. Dostępne są dwa rodzaje taśm – paroprzepuszczalne oraz wodoszczelne. Kluczowe znaczenie ma ich odpowiednie zastosowanie. Aby zapewnić maksymalną szczelność okien, a jednocześnie nie dopuścić do rozwoju wilgoci, należy używać na zewnątrz taśm paroprzepuszczalnych a w środku taśmy wodoszczelnej, która uniemożliwi wnikanie wody opadowej w ściany.

Pianki uszczelniające

Nie da się ukryć, że pianki uszczelniające to wciąż najczęściej wykorzystywany produkt w przypadku okien plastikowych. Jest to całkowicie zrozumiałe – są tanie, a przy tym łatwe w użyciu. Pianka pod wpływem kontaktu z powietrzem zwiększa swoją objętość, dokładnie wnikając we wszystkie szczeliny pomiędzy ościeżnicą a oknem.

Zaletą pianek jest przede wszystkim elastyczność, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy rozwój pleśni. Co więcej, nadmiar pianki możemy odciąć nożykiem, dzięki czemu prezentuje się estetycznie. Niestety, materiał ten nie jest odporny na działanie promieni UV, dlatego też konieczne jest zabezpieczenie spoin odpowiednim preparatem.

Uszczelnianie okien silikonem

Ostatnim produktem, który możemy wykorzystać, jest silikon. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku okien plastikowych, czyli wykonanych z PVC, nie możemy zastosować wszystkich rodzajów silikonu – niektóre po prostu nie łączą się z tym materiałem. Jeśli więc chcemy, by szczeliny zostały skutecznie zabezpieczone, musimy wybrać silikony neutralne, które dobrze łączą się zarówno z PVC, jak i tynkiem lub betonem. Są trwałe, a przy tym odporne na rozwój pleśni. Ciekawą propozycją jest również uszczelnienie akrylowe. Niemniej jednak nie powinno się go stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, np. w kuchni czy łazience.

Podsumowując, jeśli montujesz w swoim mieszkaniu okna plastikowe, musisz zadbać o to, by były maksymalnie szczelne. Najważniejszym elementem jest oczywiście prawidłowa regulacja okuć okiennych. Poza tym, niezwykle ważne jest jednak zastosowanie materiałów budowlanych wysokiej jakości. Taśmy tekstylne do uszczelniania okien są jednym z najbardziej praktycznych, a jednocześnie trwałych produktów, dzięki którym możesz cieszyć się szczelnym oknem niezależnie od warunków przez długi czas. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok to właśnie taśmy uszczelniające zyskują na popularności.

Jedna myśl nt. „Sposoby na uszczelnianie okien plastikowych

Mobii09

U mnie w domu zawsze używane są pianki do uszczelniania – jak dla nas niezawodne 😀
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.