Szczególne cechy betonu komórkowego sprawiają, że materiał ten cieszy się coraz większą popularnością. Czy jednak z jego pomocą możemy stworzyć wszystkie elementy budynku, również ściany nośne? Ależ oczywiście! Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej istotnymi wiadomościami na temat ścian nośnych z betonu komórkowego.
Czym właściwie jest beton komórkowy?
Beton komórkowy, nazywany również gazobetonem, powstaje poprzez zmieszanie kilku składników. Są to: cement, piasek, wapno, woda i środek porotwórczy. Ponieważ zapewnia on wysoki stopień izolacji cieplnej, jest wykorzystywany w budownictwie zrównoważonym. Za tę właściwość odpowiada jego struktura, która jest wynikiem działania pęcherzyków wodoru wykorzystywanych w produkcji. Budowa ścian nośnych z betonu komórkowego z pewnością wymiernie przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. To jednak nie jedyna zaleta gazobetonu. Jest on również niezwykle odporny, zarówno jeśli chodzi o nacisk, jak i działanie ognia czy mrozu. Warto zwrócić również uwagę na to, że ściany nośne z betonu komórkowego stanowią świetną ochronę przed hałasem.
Czy elementy z betonu komórkowego łatwo poddają się modyfikacjom?
Jednym z plusów opisanego powyżej materiału jest prostota, z jaką dokonuje się wszelkiego rodzaju obróbek. Nie są w tym celu konieczne sprzęty specjalnie do tego przeznaczone. Wystarczy użycie tradycyjnej piły. Docięcie bloczku z gazobetony nie wymaga szczególnie dużej siły. Możliwe jest więc tworzenie niestandardowych kształtów ścian łukowych. Dostosowanie materiału do projektu usprawnia pracę i daje większą swobodę projektantom wnętrz.
Jak wykorzystać właściwości gazobetonu przy murowaniu?
Dzięki cechom materiału tworzenie ścian nośnych z betonu komórkowego jest wygodne. Przede wszystkim wykonane z niego elementy są większe. Przekłada się to na mniejszą ilość spoiwa, które jest konieczne do wymurowania określonej powierzchni. Każdy bloczek posiada identyczny kształt i specjalne wypustki, które pełnią funkcję zaczepów pozwalających na dokładne dopasowanie. Poszczególne fragmenty są lekkie, więc problemu nie będzie stanowiło ich przenoszenie. Ściany nośne z betonu komórkowego są więc szczelne, trwałe i idealnie gładkie (choć oczywiście musimy zadbać o odpowiednie ich wykończenie).
Ściany nośne z betonu komórkowego pozwolą uniknąć w przyszłości wielu problemów. Przede wszystkim zaś wpłyną pozytywnie na koszty ogrzewania. Zapraszamy z zapoznaniem się ze szczegółami!