Menu

Samodzielny montaż płytek elastycznych? To możliwe!

24 sierpnia 2021 - Budownictwo
Samodzielny montaż płytek elastycznych? To możliwe!

Płytki elastyczne są znakomitym sposobem na efektowne wykończenie elewacji budynku i nadanie jej wyjątkowego charakteru. Oferując wygląd tradycyjnego klinkieru, osiągają także zbliżoną do niego trwałość. Sprawdzają się zarówno na domach jedno- i wielorodzinnych, jak i obiektach użytkowych, pasując do projektów tradycyjnych i nowoczesnych. Co równie ważne, wyróżniają się też możliwością łatwego i szybkiego montażu.

Czym wyróżniają się płytki elastyczne?

Wykonanie elewacji wiąże się zwykle z koniecznością poniesienia znacznych wydatków, łączących się z zakupem materiału, który ma zostać wykorzystany i z ceną, jaką trzeba zapłacić za robociznę. Dla wielu inwestorów obniżenie kosztów budowy ma duże znaczenie, dlatego chętnie wybierają takie rodzaje wykończenia, które można zamontować w krótkim czasie albo wszystkie niezbędne roboty przeprowadzić we własnym zakresie. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są wyroby dostarczane przez firmę Elastolith, producenta klinkieru elastycznego. Zapewniają nie tylko atrakcyjny wygląd budynku, ale również mogą być łatwo ułożone przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia w prowadzeniu robót budowlanych.

Płytki Elastolith mają postać bardzo lekkich i stosunkowo cienkich elementów o wymiarach odpowiadających popularnym rozmiarom cegieł. Ze względu na niewielki ciężar mogą być instalowane bezpośrednio na warstwie ocieplenia. Przykleja się je za pomocą specjalnej zaprawy oferowanej przez producenta, dostępnej w ośmiu różnych kolorach. Jest ona nie tylko klejem, ale także pełni funkcję fugi, którą wypełnia się przestrzenie między płytkami. Ponieważ wyróżniają się one wysoką elastycznością, można z nich formować wszelkiego rodzaju naroża i łuki. Problemów nie przysparza także ich cięcie, do którego wystarczą zwykłe nożyczki lub ostry nóż.

W jaki sposób montuje się elewację z płytek elastycznych?

Cechą charakterystyczną płytek Elastolith jest sposób ich montażu, przypominający przyklejanie kafelków ceramicznych. Płytki elastyczne układa się na zwartej i oczyszczonej powierzchni, która w razie potrzeby powinna zostać zagruntowana. Klej nanosi się typową pacą zębatą, a elementy mocuje się w równych liniach, które w poziomie można wyznaczyć np. przy użyciu poziomicy i sznurka. Po lekkim dociśnięciu płytek należy wykonać fugowanie, rozprowadzając klej na ich bocznych powierzchniach przy pomocy niewielkiego pędzelka. Ze względu na szybki czas schnięcia kleju jednorazowo nie powinno się go nanosić na powierzchnię większą niż około 1 metr kwadratowy. Do wykonania naroży wykorzystuje się elementy zaginane i w razie potrzeby przycinane na właściwy wymiar. Warto pamiętać, że płytki tego typu nadają się do stosowania na elewacjach i wewnątrz budynków.

Jedna myśl nt. „Samodzielny montaż płytek elastycznych? To możliwe!

Bogdan

Chyba bym się nigdy tego nie podjął, ale z tego co czytam wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.