Menu

Rządowa polityka mieszkaniowa na 2019r.

11 lutego 2019 - Finanse
Rządowa polityka mieszkaniowa na 2019r.

Własne mieszkanie to dla wielu Polaków ogromny luksus. Dla większości nabycie mieszkania za gotówkę jest poza zasięgiem ich możliwości. Dzięki wsparciu instytucji finansowych wielu Polaków mogło spełnić swoje marzenia o własnym em. Nie każdy jednak ma odpowiednią zdolność kredytową. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej zwracają głowę w stronę rządu oczekując od władz wsparcia w zakupie mieszkania. Czy rzeczywiście mają na co liczyć? Czy rządowa polityka sprawi, że Polacy będą mogli w końcu bez problemu spełnić marzenia o własnym mieszkaniu?

Stan na dziś

Obecnie jedynym działającym programem rządowym, wspierającym kupujących na rynku mieszkaniowym jest program Mieszkanie Plus. Dzięki niemu w Białej Podlaskiej, Katowicach i Gdyni udało się oddać pierwsze mieszkania. Choć reguły nie są jeszcze do końca sprecyzowane i nadal więcej jest pytań niż odpowiedzi, zwłaszcza w kwestii praw własności do mieszkań, to jednak wielu Polaków zdecydowało się podjąć ryzyko i podpisać umowy na „zakup” mieszkań w programie Mieszkanie Plus. To pokazuje, że naprawdę bardzo potrzebujemy mieszkań i chęć posiadania ich na własność też jest bardzo duża.

Prognozy na przyszłość

Program Mieszkanie Plus będzie kontynuowany w 2019 roku. Na dopłaty do czynszów w ramach projektu rząd planuje przeznaczyć prawie 400 mln zł.

Ale to nie wszystko. Projekt Mieszkanie Plus ma być częścią większego przedsięwzięcia o nazwie Narodowy Program Mieszkaniowy. Poza wspomnianymi wyżej dopłatami do czynszów, rząd planuje również większe wsparcie dla budownictwa społecznego, i systematycznego gromadzenia oszczędności na cele mieszkaniowe.

Celem ma być umożliwienie Polakom zakupu mieszkania, bez konieczności zaciągania wieloletnich zobowiązań w bankach. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt mieszkaniowy zaciągamy zwykle na 15-30 lat, daje on duże poczucie niepewności. Trudno bowiem przewidzieć co może wydarzyć się w tak dużym odstępie czasu.

Zainteresowanie dotychczasowym programem MdM czyli mieszkanie dla młodych pokazało, że Polacy szukają i potrzebują wsparcia w zakresie nabywania nieruchomości. To pokazuje, że takie programy są potrzebne, ponieważ u nas, jak w niewielu krajach Europy, jesteśmy bardzo przywiązani do mieszkania i chcemy posiadać je na własność. Nie interesuje nas wynajem, nawet długoterminowy. Tylko własne mieszkanie może być spełnieniem marzeń wielu Polaków.

Rynek nieruchomości ma się w Polsce bardzo dobrze. Widać to po rozmachu z jakim realizowane są kolejne inwestycje w całej Polsce. Mieszkania powstają w dużych miastach, ale mniejsze – jak Lublin też im dorównuje. Wystarczy wpisać w Google frazę „sprzedaż mieszkań Lublin” żeby przekonać się jak wiele nowych mieszkań jest gotowych do kupienia. Współpraca rządu z deweloperami sprawi, że te nowe mieszkania będą jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.