Menu

Rury stalowe ze szwem czy bez szwu – które wybrać?

7 października 2021 - Budownictwo
Rury stalowe ze szwem czy bez szwu – które wybrać?

Rury stalowe to jeden z podstawowych rodzajów wyrobów hutniczych stosowanych w licznych branżach przemysłu – na przykład energetyce, budownictwie, produkcji. Charakteryzuje je między innymi wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Rury można podzielić na wiele rodzajów – między innymi na szwowe i bezszwowe. Na które z nich warto postawić?

Jak powstają rury ze szwem?

Szew na rurze to nic inne jak linia, powstająca w wyniku łączenie ze sobą krawędzi elementów służących w produkcji rury. Trzeba bowiem wiedzieć, że elementy te powstają z płaskich półproduktów – blach lub taśm – które są metodą zwijania formowane w walec. Następnie ich krawędzie łączy się ze sobą na przykład poprzez spawanie elektryczne lub zgrzewania na zakładkę. Ostatnim etapem produkcji rury jest walcowanie, które pozwala nadać elementowi prawidłowy kształt i wygładzić szew. Pierwszy rury tego typu powstały w pierwszym ćwierćwieczu XIX wieku

Jak powstają rury bezszwowe?

Rury bezszwowe, zgodnie z nazwą, nie posiadają szwu, a to oznacza, że do ich produkcji wykorzystuje się inne, bardziej skomplikowane technologie. Polega ona zazwyczaj na walcowaniu materiału pod postacią wlewki metalowej o przekroju okrągłym lub kwadratowym między specjalnymi, nachylonymi pod odpowiednim kątem walcami. W ten sposób uzyskuje się rurę o odpowiedniej średnicy, która następnie jest cięta do pożądanej długości. Metodę tę zastosowano po raz pierwszy pod koniec XIX wieku.

Oba rodzaje rur znajdziemy w ofercie firmy Logis, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości wyrobów hutniczych.

Co wybrać?

Różnice między rurami szwowymi i bezszwowymi nie tkwią wyłącznie w odmiennych technologiach produkcji, ale również właściwościach ostatecznego produkty. Generalnie rury bezszwowe, z racji braku połączeń, są dużo bardziej wytrzymałe pod każdym względem – lepiej znoszą obciążenia mechaniczne, a także działanie wysokich ciśnień. Są więc idealnym wyborem we wszelkiego rodzaju instalacjach, gdzie to właśnie te czynniki odgrywają kluczową rolę. Z drugiej strony ich produkcja jest dużo bardziej zaawansowana i przez to nawet kilkukrotnie bardziej kosztowna, niż w przypadku rur z szwem. Z tego powodu rury ze szwem sprawdzą się w instalacjach, gdzie wysoka trwałość nie jest aż tak istotnym wymogiem; gdzie można posłużyć się mniej wytrzymałym produktem bez obniżania poziomu bezpieczeństwa czy wydajności produkcji.

Jedna myśl nt. „Rury stalowe ze szwem czy bez szwu – które wybrać?

Frisk4

Super, ze mogłem dowiedzieć się jaka jest różnica miedzy tymi rurami. Dzięki 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.