Menu

Rodzaje zwolnień podatkowych

21 grudnia 2021 - Finanse
Rodzaje zwolnień podatkowych

Opłacanie odpowiednich podatków jest konieczne – niezależnie od tego, czy jest się osobą prowadzącą działalność gospodarczą, czy pracownikiem na etacie. Co więcej, podatki nie dotyczą wyłącznie osób, które są czynne zawodowo i nie zawsze mają związek z pracą. W jakich sytuacjach należy zapłacić podatek i jakie są rodzaje zwolnień podatkowych? Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

W jakich sytuacjach należy zapłacić podatek?

Wymienić można kilka sytuacji, które powodują powstanie konieczności zapłacenia podatku – w odpowiedniej wysokości i do właściwej instytucji odpowiedzialnej za pobór danego świadczenia pieniężnego. Choć gromadzone podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji inicjatyw publicznych, możliwość korzystania z ulg podatkowych jest bardzo komfortowa i korzysta z niej wiele osób. W związku z tym osoby świadczące usługi w postaci rozliczania podatków bądź innych tego typu czynności coraz częściej biorą udział w specjalnych szkoleniach poświęconych zwolnieniom podatkowym. Dzięki takim przedsiębiorstwom jak firma szkoleniowa HR Kadry i Płace osoby rozliczające swoich klientów z podatków doskonale wiedzą, kiedy i jak zastosować odpowiednie zwolnienia.

Spośród podatków wyróżnia się między innymi podatki bezpośrednie – nałożone na dochód bądź majątek podatnika. W grupie tej mieści się między innymi podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Zaliczany jest też do niej podatek gruntowy, spadkowy oraz kilka innych świadczeń. Istnieją też podatki pośrednie – nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT i akcyza. Niezależnie jednak od tego, czy zadaniem jest rozliczenie podatku od nieruchomości, czy podatek od spadków i darowizn bądź innych podatków, osoby zajmujące się takimi usługami jak rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w Gliwicach bądź w innej miejscowości oraz wieloma innymi usługami tego typu, zawsze powinny pamiętać o dostępnych zwolnieniach podatkowych.

Jakie są kategorie zwolnień podatkowych?

Zwolnienia podatkowe mogą mieć charakter: podmiotowy, przedmiotowy bądź mieszany, czyli podmiotowo-przedmiotowy. Co ważne, zwolnienia te mogą obowiązywać bezterminowo lub terminowo, a także być obligatoryjne bądź fakultatywne. Wyróżnia się między innymi zwolnienia: wybranych przychodów związanych z pracą, wybranych przychodów emerytów i rencistów, związane z dietami, wybranych przychodów ze sprzedaży, wybranych dochodów osiąganych poza granicą czy z tytułu ubezpieczeń gospodarczych, o charakterze odszkodowawczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.