Menu

Rodzaje lamp – jakie lampy sprawdzają się najlepiej w różnych miejscach w domu

18 lutego 2020 - Budownictwo, Technologia
Rodzaje lamp – jakie lampy sprawdzają się najlepiej w różnych miejscach w domu

Jak wiadomo, odpowiednie oświetlenie domu sprawia, iż czujemy się wygodnie i komfortowo w każdym wnętrzu. Prawidłowy dobór oświetlenia może być prawdziwym wyzwaniem w aranżacji naszego domu lub mieszkania, dlatego warto zastanowić się nad tym jeszcze w czasie budowy bądź remontu. Każde pomieszczenie wymaga innego rodzaju oświetlenia, które jednocześnie nada naszej przestrzeni odpowiedni klimat, będzie funkcjonalne i jednocześnie spójne z resztą wystroju pomieszczenia. Poniżej przedstawimy wskazówki, zgodnie z którymi możemy zastosować odpowiednie oświetlenie do wszystkich pomieszczeń.

Kuchnia oraz łazienka

Zarówno kuchnia, jak i łazienka są pomieszczeniami funkcyjnymi, z których korzystamy każdego dnia. Dlatego istotne jest, by oświetlenie tych miejsc było praktyczne oraz jasne. W przypadku obu pomieszczeń świetnie sprawdza się oświetlenie centralne na suficie w formie halogenów. Dodatkowo warto wzmocnić jasność kluczowych miejsc kuchni i łazienki poprzez zastosowanie oświetlenia punktowego, na przykład w okolicach umywalki, zlewozmywaka bądź płyty gazowej. Barwa światła powinna być jak najbardziej naturalna – jest to szczególnie ważne w przypadku oświetlenia łazienki, gdzie przed lustrem przygotowujemy się do wyjścia.

Salon oraz sypialnia

W kwestii zarówno salonu, jak i sypialni właściciel domu lub mieszkania może popuścić wodze fantazji. Głównym kryterium wyboru oświetlenia będzie powierzchnia pomieszczenia i jego aranżacja. Standardem w przypadku salonów jest jedna duża, wisząca lampa umiejscowiona w centralnej części salonu, która daje jasne, acz naturalne światło. Dodatkowo salon może zostać dodatkowo wyposażony w modną lampę stojącą, zapewniającą klimatyczne, ciepłe światło. Wybór obu elementów oświetlenia jest obecnie bardzo szeroki, dlatego nie trudno o wybór lamp wpisujący się w styl naszego pomieszczenia. Sypialnia zaś stanowi połączenie standardowych lamp wiszący lub kinkietów ściennych oraz lampek nocnych, które rozmieszczone po obu stronach łóżka pozwalają na wieczorną lekturę. Dzięki takiemu połączeniu sypialnia stanowić będzie oazą relaksu i wypoczynku.

Przedpokój

Przedpokój jako wizytówka naszego domu lub mieszkania powinna być odpowiednio oświetlona w zależności od powierzchni pomieszczenia. Przeważnie jest pozbawiony dostępu do światła słonecznego, dlatego ważne jest, by światło było odpowiednio nakierowane na strategiczne punkty tego pomieszczenia. Przeważnie jedna duża lampa sufitowa bądź halogeny rozmieszczone na całej długości sufitu zdają egzamin. W przypadku niedoboru światła zawsze możemy wspomóc oświetlenie kinkietami ściennymi, które będą punktowo oświetlać najistotniejsze obszary przedpokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.