Bemar to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje się w lokalach gastronomicznych i firmach cateringowych do utrzymywania temperatury ugotowanego już dania. Opisywana „instalacja” przypomina poniekąd zabudowany stół – wyposażony w otwarte lub zamknięte szafki, a także blat z „zatopionymi” pojemnikami na jedzenie. Jakie są dostępne rodzaje takiego sprzętu?
Pod pojemnikami, jakie znajdują się w podgrzewaczu, są zainstalowane tzw. „wanny”. Wanny mogą występować w różnych wielkościach i liczbie, jednak mają to samo zadanie: przechowują pudełka z przygotowanymi potrawami. Pomiędzy zewnętrznymi a wewnętrznymi ściankami urządzenia grzewczego z reguły znajduje się woda, która jest ocieplana od dołu przez system grzewczy. Temperaturę żywności reguluje się za pomocą sterownika, przyjmuje się jednak, że zupy powinny osiągać minimum 75˚C, a dania główne – 63˚C w chwili konsumpcji.
Bemary – dostępne rodzaje urządzeń grzewczych
Instalacje można podzielić na podstawie różnych kryteriów, w tym – mobilności. Wyróżnia się zatem bemary jezdne, czyli wyposażone w kółka, dzięki którym urządzenie grzewcze może się poruszać między poszczególnymi pomieszczeniami w lokalu i poza nim (np. w hotelu). Istnieją też modele stacjonarne, które najczęściej wykorzystuje się podczas przyjęć z cateringiem oraz nastawne, tzn. umieszczane na powierzchni innych mebli gastronomicznych (takich, jak stoły). Bazując na systemie ogrzewania, bemary dzieli się także na elektryczne i gazowe.
Instalacje wodne, które zostały już wcześniej wspomniane, „przewodzą” ciepło przez ciecz, co sprawia, że potrawy są równomiernie podgrzewane i się nie przypalają (to jednocześnie źródło określenia „kąpiel wodna” na opisany sprzęt gastronomiczny). Można jednak wyróżnić także bemary powietrzne – jak sama nazwa wskazuje, wymiana temperatury przebiega za pomocą powietrza. Poszczególne modele urządzeń grzewczych (polecane m.in. przez firmę KOMAT) różnią się też formą zabudowy: mogą mieć zamknięte lub otwarte szafki czy przesuwne drzwi.
Na co zwrócić uwagę, poszukując urządzeń grzewczych?
Bemary powinny spełniać potrzeby danego lokalu gastronomicznego albo być dopasowane do warunków przyjęcia, na którym jest organizowany catering. Aby działanie takiego urządzenia grzewczego przynosiło satysfakcjonujące efekty, warto zastanowić się nad wymaganą ilością „wanien” w zakupywanym modelu. Można wybierać spośród instalacji jednokomorowych lub wielokomorowych – one z kolei bywają wyposażone w niezależne regulatory temperatury oraz te centralne (jedna grzałka dla całego „układu”).