Menu

Rekuperacja w budynkach mieszkalnych

8 listopada 2018 - Budownictwo
Rekuperacja w budynkach mieszkalnych

Aby sprostać wymaganiom dla budynków energooszczędnych i pasywnych należy zamontować rekuperację czyli zrównoważona wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Artykuł partnera

   Rekuperacja jest zaawansowanym systemem wentylacji mechanicznej budynków mieszkalnych. Jest to zrównoważona wentylacja z odzyskiem ciepła która odbywa się na wymienniku ciepła w centrali rekuperacyjnej. Cały system polega na wymianie ciepła która odbywa się między powietrzem świeżym zewnętrznym a zużytym wewnętrznym. Skuteczność wymiany zależy od zastosowanego wymiennika ciepła i wacha się w granicach 60-90%.

   W systemach rekuperacji powietrze zasysane jest z zewnątrz poprzez czerpnię zlokalizowaną na ścianie zewnętrznej, następnie przewodami dostarczane jest do rekuperatora (centrali wentylacyjnej) gdzie poprzez przejście przez wymiennik ciepła odbiera energię z powietrza zużytego. Tak ogrzane powietrze jest tłoczone wentylatorami do pomieszczeń mieszkalnych jak pokoje, sypialnie, salony. Z drugiej strony taką samą ilość powietrza należy wyssać z budynku aby zrównoważyć ciśnienie, dlatego z pomieszczeń technicznych jak kuchnia, łazienki, przedpokoje, garderoby, jest ono odbierane i systemem przewodów wentylacyjnych wyprowadzane również poprzez rekuperator na zewnątrz. W dobrze funkcjonującym systemie odbywa się to bezgłośnie. Należy tutaj zaznaczyć że rekuperacja jedynie odbiera ciepło i nie stanowi podstawowego systemu grzewczego, instalacja ta stanowi jedynie dodatek który pozwala zaoszczędzić energię która w normalnych warunkach została by stracona. Dlatego każdy budynek musi posiadać system grzewczy w postaci pieca, pompy ciepła, kominka itp. Doskonałym dopełnieniem całości jest gruntowy wymiennik ciepła czyli GWC. Jest to system rur ułożony pod ziemią które zastępuję czerpnię umieszczoną na ścianie. Rury ułożone poniżej strefy przemarzania pozwalają wstępnie ogrzać powietrze w okresie zimowym, natomiast w lecie chłodzą gorące powietrze zewnętrze, zastępując w ten sposób klimatyzację. Ważna częścią całego systemu rekuperacji są filtry aby chronić całość przez zabrudzeniami co znacząco wydłuża okres eksploatacji oraz oczyszcza powietrze tłoczone do pomieszczeń co jest szczególnie przydatne dla alergików, takim powietrzem odbywa się dużo lepiej co poprawia komfort mieszkania.

 Rekuperacja jest już dość dobrze znana przez wielu inwestorów chcących budować domy. Jednak wybór wykonawcy nie jest łatwy, warto nad tym się dłużej zastanowić aby dobrze wykonać cały system i komuś nie wiało z anemostatu w głowę. Wykonując rekuperację w Lublinie można zapoznać się z ofertą firmy EkoSan Instal która zajmuje się montażem ekologicznych instalacji sanitarnych. Zakres ich usług obejmuje praktycznie wszystkie instalacje sanitarne oraz przyłącza zewnętrze dlatego jeden wykonawca może wziąć odpowiedzialność za funkcjonowanie wszystkich instalacji w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.