Menu

Przyczyny nietrzymania moczu u seniorów

4 marca 2022 - Zdrowie
Przyczyny nietrzymania moczu u seniorów

W obecnych czasach nietrzymanie moczu u seniorów to dość poważny problem zdrowotny. Warto zapoznać się z możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy.

Osłabienie mięśni dna miednicy

Wśród głównych przyczyn nietrzymania moczu u seniorów można wyszczególnić osłabienie mięśni dna miednicy. Mięśnie wraz z wiekiem ulegają osłabieniu oraz tracą swoją elastyczność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet, u których zmniejszony poziom hormonów może powodować właśnie problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy. Osłabienie mięśni dna miednicy w bezpośredni sposób może się wiązać także z osłabieniem cewki moczowej oraz obniżeniem pęcherza, co może być przyczyną nietrzymania moczu.

Zmiany hormonalne

Nietrzymanie moczu u seniorów w pośredni sposób może być powodowane także przez zmiany hormonalne. Problem ten bardzo często pojawia się u kobiet w przypadku spadku poziomu hormonów, takich jak na przykład estrogen. Zmiany hormonalne mogą spowodować starcze osłabienie mechanizmu zwieraczy, co może powodować nadreaktywność pęcherza moczowego, a także wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Problemy z układem moczowym

Kolejną możliwą przyczyną nietrzymania moczu u seniorów z całą pewnością będą różnego rodzaju problemy z układem moczowym, który wraz z wiekiem traci swoją pierwotną sprawność. U seniorów bardzo często pojawiają się infekcje pęcherza moczowego, takie jak na przykład zapalenia układu moczowego. Oprócz tego może wystąpić również kamica pęcherza moczowego, na co wpływ ma wiek oraz styl życia i stosowana dieta. Dodatkowo problemy z pęcherzem moczowym bardzo często powodują ból oraz dyskomfort, dlatego tak istotne jest ich eliminowanie przy pierwszych objawach.

Problemy z jelitami

Wśród przyczyn występowania nietrzymania moczu u seniorów można także wymienić wszelkie problemy z jelitami. Mogą się one objawiać na bardzo zróżnicowane sposoby, jednak największe znaczenie w tym przypadku mają zaparcia oraz problemy z regularnym oddawaniem stolca. Parcie na stolec może powodować ból oraz dyskomfort, a także osłabiać mięśnie. Na skutek tego działania może się pojawić również nietrzymanie moczu.

Przebyte porody

W przypadku kobiet bardzo duże znaczenie ma także ilość przebytych porodów. Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża i poród mają bardzo negatywny wpływ na stan mięśni dna miednicy, ponieważ najczęściej ulegają one znacznemu osłabieniu w tym czasie. Zdarza się, że nie wracają do swojej pierwotnej formy, dlatego im więcej porodów przeszła kobieta, tym większe jest ryzyko pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu w przyszłości.

Otyłość

Na pojawienie się nietrzymania moczu u seniorów może także mieć wpływ styl życia oraz waga. Nadwaga oraz otyłość mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, a w tym właśnie nietrzymanie moczu u seniorów. Może to być związane ze zwiększeniem się ciśnienia w jamie brzusznej oraz pęcherzu moczowym, a także osłabieniu nerwów i mięśni, które znajdują się w okolicy miednicy. Blog o zdrowiu, takie jak https://panobeauty.com/, to miejsce, gdzie można zapoznać się z większą ilością informacji na temat takiego problemu zdrowotnego jak nietrzymanie moczu u seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.