Przetworniki A/C czy przetworniki analogowo-cyfrowe są układami, które służą zamianie sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. To właśnie dzięki przetwornikom A/C możliwe jest przetwarzanie sygnałów w urządzeniach elektronicznych i gromadzenie ich na nośnikach danych.
Przetworniki analogowo-cyfrowe umożliwiają przetwarzanie i gromadzenie sygnałów cyfrowych z sygnałów analogowych, dzięki uproszczenie sygnału analogowego do postaci skwantowanej (dyskretnej). W procesie tym, przetwornik zastępuje wartości zmieniające się płynnie do wartości zmieniających się skokowo, z uwzględnieniem skali odwzorowania. Proces przetwarzania analogowo-cyfrowego, odbywa się na 3 etapach: próbkowania, kwantyzacji i kodowania
Rodzaje przetworników A/C
Istnieje kilka rodzajów przetworników analogowo-cyfrowych:
- przetwornik analogowo-cyfrowy o porównaniu bezpośrednim,
- przetwornik analogowo-cyfrowy z próbkowaniem analogowym,
- przetwornik analogowo-cyfrowy z sukcesywną aproksymacją,
- przetwornik analogowo-cyfrowy podwójnie całkujący,
- przetwornik analogowo-cyfrowy o architekturze potokowej.
Przetwornik A/C o porównaniu bezpośrednim
Przetworniki A/C o porównaniu bezpośrednim, zwane także przetwornikami Flash, działają na zasadzie bezpośredniego i najczęściej jednoczesnego porównania wartości napięcia wejściowego, wraz z napięciami odniesienia, które reprezentują konkretne poziomy kwantowania, dzięki wykorzystaniu szeregu komparatorów analogowych. Przetworniki bezpośrednie są stosowane w urządzeniach, których praca wymaga bardzo dużej częstotliwości próbkowania i nie wymaga bardzo dużej dokładności przetwarzania.
Przetwornik A/C z próbkowaniem analogowym
Przetwornik analogowo-cyfrowy z próbkowaniem analogowym, to urządzenie, które działa na zasadzie zliczania impulsów z generatora wzorcowego o bardzo dużej częstotliwości w czasie proporcjonalnym do napięcia wejściowego. Warto podkreślić, że w przypadku przetworników A/C z próbkowaniem analogowym, czas zliczania impulsów jest szerokością impulsu bramkującego generowanego przez układ sterujący na podstawie porównania napięcia wejściowego z napięciem (liniowo narastającym) przez komparator analogowy.
Parametry przetworników z próbkowaniem analogowym są zależne od jakości napięcia odniesienia, liniowości, powtarzalności szybkości narastania oraz stabilności generatora wzorcowego. W przypadku przetworników A/C z próbkowaniem analogowym, częstotliwość próbkowania (szybkość przetwarzania) jest równa częstotliwości przebiegu z generatora napięcia odniesienia.
Czytaj także: Elektronika – przydatne informacje w jednym miejscu