Menu

Przetworniki A/C – czym są?

1 września 2018 - Technologia
Przetworniki A/C – czym są?

Przetworniki A/C czy przetworniki analogowo-cyfrowe są układami, które służą zamianie sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. To właśnie dzięki przetwornikom A/C możliwe jest przetwarzanie sygnałów w urządzeniach elektronicznych i gromadzenie ich na nośnikach danych.

Przetworniki analogowo-cyfrowe umożliwiają przetwarzanie i gromadzenie sygnałów cyfrowych z sygnałów analogowych, dzięki uproszczenie sygnału analogowego do postaci skwantowanej (dyskretnej). W procesie tym, przetwornik zastępuje wartości zmieniające się płynnie do wartości zmieniających się skokowo, z uwzględnieniem skali odwzorowania. Proces przetwarzania analogowo-cyfrowego, odbywa się na 3 etapach: próbkowania, kwantyzacji i kodowania

Rodzaje przetworników A/C

Istnieje kilka rodzajów przetworników analogowo-cyfrowych:

Przetwornik A/C o porównaniu bezpośrednim

Przetworniki A/C o porównaniu bezpośrednim, zwane także przetwornikami Flash, działają na zasadzie bezpośredniego i najczęściej jednoczesnego porównania wartości napięcia wejściowego, wraz z napięciami odniesienia, które reprezentują konkretne poziomy kwantowania, dzięki wykorzystaniu szeregu komparatorów analogowych. Przetworniki bezpośrednie są stosowane w urządzeniach, których praca wymaga bardzo dużej częstotliwości próbkowania i nie wymaga bardzo dużej dokładności przetwarzania.

Przetwornik A/C z próbkowaniem analogowym

Przetwornik analogowo-cyfrowy z próbkowaniem analogowym, to urządzenie, które działa na zasadzie zliczania impulsów z generatora wzorcowego o bardzo dużej częstotliwości w czasie proporcjonalnym do napięcia wejściowego. Warto podkreślić, że w przypadku przetworników A/C z próbkowaniem analogowym, czas zliczania impulsów jest szerokością impulsu bramkującego generowanego przez układ sterujący na podstawie porównania napięcia wejściowego z napięciem (liniowo narastającym) przez komparator analogowy.

Parametry przetworników z próbkowaniem analogowym są zależne od jakości napięcia odniesienia, liniowości, powtarzalności szybkości narastania oraz stabilności generatora wzorcowego. W przypadku przetworników A/C z próbkowaniem analogowym, częstotliwość próbkowania (szybkość przetwarzania) jest równa częstotliwości przebiegu z generatora napięcia odniesienia.

Czytaj także: Elektronika – przydatne informacje w jednym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.