Menu

Proporcje zaprawy murarskiej – jaki cement wybrać?

27 października 2022 - Budownictwo
Proporcje zaprawy murarskiej – jaki cement wybrać?

Artykuł partnera.

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez cementu. Ten wszechstronny materiał stał się fundamentem – dosłownie i w przenośni – dla fabryk, elektrowni, domów, szkół, bibliotek i sklepów. Zaprawa murarska stanowi nieodłączny element każdego placu budowy, ale w jaki sposób wybrać odpowiedni rodzaj cementu oraz proporcje mieszanki?

Klasyfikacja cementu

Chociaż na pierwszy rzut oka rozmaite rodzaje cementu mogą być do siebie bliźniaczo podobne, różnią się pod względem przeznaczenia. Podstawowe pięć odmian cementu są oznaczone cyfrą rzymską po skrócie CEM, jednakże do wyrabiania zaprawy stosowane są zwykle dwie odmiany:

Niezależnie od rodzaju prowadzonych prac, wysoka jakość cementu decyduje o trwałości zaprawy, dlatego warto zamówić spoiwo ze sprawdzonego źródła. Grupa Górażdże (https://www.gorazdze.pl/pl/Cement) jest krajowy liderem w dziedzinie produkcji cementu portlandzkiego (CEM I i II), hutniczego (CEM III) i wieloskładnikowego (CEM V).

Jak dobrać proporcje zaprawy murarskiej?

Podobnie jak cement, tak samo zaprawy murarskie posiadają własny system oznaczeń. W tym wypadku klasyfikacja opiera się o odporność na ściskanie wyrażonej w megapaskalach. Najczęściej podczas budowy wykorzystywane są zaprawy o klasie M4 i M7, jednakże do wykonania elementów, które mają znosić duże obciążenie – np. filary, mury, sklepienia, podłoża pod posadzki – niezbędna jest zaprawa klasy M12, M15 lub nawet M20. Wartość ta jest ważna podczas dobierania proporcji piasku oraz wody w czasie wyrabiania mieszanki.

Na placu budowy zaprawę murarską można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga zakupu gotowej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą w betoniarce. To zdecydowanie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, gdyż wszystkie niezbędne instrukcje są podane na worku z zaprawą. Samodzielne przygotowanie mieszanki jest możliwe, ale wymaga to doświadczenia, gdyż zbyt rzadka zaprawa nie będzie się nadawała do wykorzystania, co pociągnie za sobą straty finansowe i konieczność nanoszenia poprawek. Proporcje składników w przypadku najczęściej stosowanych zapraw przedstawiają się następująco:

W przypadku zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej proporcje wyglądają następująco:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.