Menu

Projekt rezydencji – przygotowania do budowy ekskluzywnego domu

24 października 2022 - Budownictwo
Projekt rezydencji – przygotowania do budowy ekskluzywnego domu

Artykuł partnera.

Rezydencja przywodzi na myśl obszerne luksusowe domy, z których wiele należy do znanych osób. W takich budynkach ważne jest nie tylko to, co niezbędne, ale również wszelkie elementy, które mogą podnieść standard życia. Budowa rezydencji bywa wymagająca, choćby ze względu na skale projektu, jego koszty, czy masę obowiązków związanych z pracami budowlanymi. Jak się do niej właściwie przygotować? Przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt i znaleźć wykwalifikowaną firmę, która poprowadzi prace.

Jaki dom uznaje się za rezydencję?

Z definicji rezydencja oznacza duży, drogi i ekskluzywny dom. Zazwyczaj za tego rodzaju budynek uważa się domy o powierzchni przekraczającej przynajmniej 200 metrów kwadratowych. W rezydencjach pojawia się dużo pomieszczeń, w tym nie tylko całkowicie koniecznych, jak kuchnia, łazienka, czy sypialnia, ale także takich, które mogą podnieść standard życia. Może to być na przykład prywatna siłownia, biblioteka, sauna z jacuzzi, albo mała sala kinowa. Klasyczne pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka mogą pojawiać się w rezydencjach w liczbie mnogiej. Przez często obecne strefy dla gości, rezydencje są w stanie pomieścić wiele osób, a czasem nawet kilka rodzin.

Ważną cechą rezydencji jest styl. Tak duże inwestycje sprzyjają stworzeniu czegoś niepowtarzalnego, dlatego architekci projektują budynki często w ciekawych, niemal artystycznych formach. Nie bez znaczenia są także wykończenia. Wśród projektów rezydencji na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty znaleźć można zarówno minimalistyczne i nowoczesne budynki, jak i nieco bardziej klasyczne, przytulne, czy dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi.

Projekt gotowy czy na indywidualne zamówienie?

Projekt rezydencji można zdobyć na dwa sposoby: wybrać go spośród projektów gotowych lub złożyć indywidualne zamówienie u architekta, przekazując mu wszystkie wymagania. Wybór projektu gotowego jest rozwiązaniem tańszym i zajmującym mniej czasu, który w przeciwnym razie trzeba dać architektowi na skończenie pracy. Projekty indywidualne bywają natomiast doceniane za możliwość wpływu na każdy element, a także stworzenia budynku dopasowanego do nietypowych działek.

Gotowych projektów jest tak dużo, że właściwie trudno wpaść na pomysł, który nie został w nich jeszcze ujęty. Często wyższe koszty i dłuższy czas oczekiwania związane z indywidualnym zamówieniem projektu są po prostu zbędne, kiedy w gotowych projektach znajduje się coś pasującego idealnie.

Jako główną przewagę projektów indywidualnych nad gotowymi podaje się możliwość wpływu na każdy ich element. Co ważne, gotowe projekty również poddaje się różnym modyfikacjom, często nie tylko wynikających z wymagań inwestora, ale i charakterystyki działki.

Budowa rezydencji – o czym warto wiedzieć?

Budowa rezydencji jest bardziej wymagająca, dłuższa i droższa od budowy tradycyjnego, a zarazem mniejszego domu jednorodzinnego. Jest to związane ze skalą samego projektu, rozmiarem stawianego budynku, ilością koniecznych materiałów i pracą, której jest po prostu więcej. Do budowy rezydencji warto dokładnie się przygotować, żeby przebiegła możliwie sprawnie, bez opóźnień i ponoszonych podczas niej dodatkowych kosztów.

Budowę można prowadzić na kilka sposobów. Oszczędni część prac wykonują samodzielnie, a te, które wymagają wykwalifikowanej ekipy, zlecają i nadzorują. Żeby jednak móc liczyć na rzeczywistą oszczędność, inwestor powinien posiadać niemałą wiedzę i doświadczenie, które pomoże mu uniknąć różnych błędów, problemów, czy nawet pułapek finansowych.

Inną możliwością jest zlecenie budowy firmie zewnętrznej. Wykonawców może być kilku, jednak zwykle bardziej poleca się podpisanie umowy z jednym wykonawcą generalnym. Jest nim firma New-House, która zapewnia nie tylko ekipę budowlaną potrafiącą wylać fundamenty, zbudować strop, czy wykończyć rezydencję. Firma ta przeprowadza inwestorów przez wszystkie etapy budowy, od wyboru działki i projektu, aż po odbiór gotowego budynku. Więcej o ofercie firmy, przykładowych realizacjach i wykonywanych pracach przeczytać można pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.