Menu

Prawnik w firmie – czym się zajmuje?

25 maja 2021 - Biznes
Prawnik w firmie – czym się zajmuje?

Każda osoba prowadząca firmę wie, że posiadanie własnego biznesu wiąże się z ciągłym mierzeniem się z różnymi wymaganiami prawnymi. Nie wszyscy przedsiębiorcy mają jednak czas i kompetencje, by sprostać tym wyzwaniom. Z pomocą przychodzą więc im prawnicy. Czym konkretnie zajmują się adwokaci lub radcy działający w różnego rodzaju firmach? W jakich konkretnie sytuacjach właściciele prywatnych biznesów mogą zwrócić się do nich po pomoc?

Zadania prawnika w firmie zależą przede wszystkim od branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. Niektóre biznesy muszą bardzo szczegółowo śledzić dotyczące ich przepisy prawne, gdyż te zmieniają się często i to w znaczący sposób. W takich sytuacjach pomoc prawnika jest nieoceniona, gdyż nie tylko zajmuje się ogólną prawną obsługą firmy, ale też trzyma pieczę nad tym, by pracodawca bądź zleceniodawca spełnił odpowiednio wcześniej nadchodzące wymagania stawiane przez prawo.

Sporządzanie dokumentacji, analiza umów

Prawnicy zatrudniani w firmach pomagają przede wszystkim przy sporządzaniu różnego rodzaju dokumentacji. Konstruują umowy handlowe, regulaminy wewnętrzne itp., by z jednej strony były one zgodne z prawem, a z drugiej chroniły interesy przedsiębiorstwa. Prawnicy analizują również dokumenty napływające do firmy. Sprawdzają, czy nie zawierają one żadnych ukrytych klauzul, które mogą okazać się niekorzystne dla obsługiwanego biznesu.

Udział w negocjacjach

Prawnicy często proszeni są o udział w negocjacjach handlowych między przedsiębiorstwami. W trakcie tych rozmów pilnują interesów firmy, w której są zatrudnieni i zwracają uwagę, czy uzyskane ustalenia są zgodne z prawem i nie naruszają interesów wiadomej strony. W takiej sytuacji pełnią funkcję doradczą, koncentrując się oczywiście jedynie na kwestiach legislacyjnych.

Rozwiązywanie sporów wewnętrznych

Wewnątrz firm często dochodzi do różnych konfliktów, np. między pracownikami bądź na linii pracodawca – osoba zatrudniona. Zanim problem wyeskaluje poza siedzibę przedsiębiorstwa, powinien zostać rozwiązany w zarodku. Tu przydaje się pomoc prawnika, który jest w stanie rozstrzygnąć, za kim w danej sytuacji opowiada się litera prawa.

Reprezentacja firmy

Prawnicy zatrudnieni w firmach często reprezentują ją przed sądem czy innymi instytucjami. W ten sposób odciążają właścicieli biznesów od tego obowiązku (oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca zobligowany jest pojawić się np. na rozprawie osobiście). To duża wygoda i pewność, że sprawa znajduje się w zaufanych i odpowiednich rękach.

Obrona praw pracownika

Prawnik w firmie dba o to, by osoby w niej zatrudnione miały zapewnione wszystkie prawa wynikające z obowiązujących przepisów. Obecność w przedsiębiorstwie adwokata lub radcy może być jasnym sygnałem np. dla potencjalnych osób starających się o zatrudnienie, że w danym miejscu nie dochodzi do żadnych naruszeń.

 

Wsparcie merytoryczne: Adwokat Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.