Menu

Praktyczne rozwiązania ułatwiające dopasowanie obuwia do kształtu stopy

7 października 2021 - Lifestyle
Praktyczne rozwiązania ułatwiające dopasowanie obuwia do kształtu stopy

Obuwie do codziennego chodzenia powinno być przede wszystkim bardzo wygodne oraz dobrze dopasowane. Niewłaściwie dobrane buty mogą przyczyniać się do powstawania schorzeń i deformacji, odcisków, bólów stawów czy otarć. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nasza praca lub styl życia wiąże się ze spędzaniem długich godzin na nogach. Sprawdź, jak dopasować obuwie do kształtu stopy.

Jak wybrać idealnie dopasowane obuwie?

Wiele osób przy wyborze obuwia kieruje się głównie rozmiarem stopy i względami estetycznymi. Jednak, żeby obuwie mogło spełniać swoją rolę, powinno być ono idealnie dopasowane do kształtu stopy. Tylko wtedy zapewni odpowiedni komfort i wygodę.

W tym przypadku oprócz rozmiaru warto także zwrócić uwagę na tęgość obuwia. Składa się na nią kilka rozmiarów, takich jak obwód w przedstopiu, obwód przez podbicie, szerokość w przedstopiu oraz szerokość w pięcie. Najczęściej tęgość obuwia oznacza się literowo od E do I. Szeroki wybór obuwia w tym zakresie oferuje np. Pracownia Handlu. Wyższe oznaczenia są najczęściej zarezerwowane dla stóp z problemami ortopedycznymi.

Dla osób, które posiadają tęgie, szerokie stopy poleca się wybierać elastyczne buty, które wykonane są z naturalnej skóry lub zamszu. Dobrym rozwiązaniem jest też obuwie wyposażone w pasek, który pozwala dopasować je do tęgości stopy.

Przy wyborze obuwia istotna jest również wysokość podbicia. Może być ono wysokie, normalne lub niskie. W przypadku niskiego podbicia potrzebna jest właściwa stabilizacja stopy, np. poprzez użycie specjalnych wkładek. Dobrze sprawdzą się tu także buty profilaktyczne. By sprawdzić kształt podbicia, możemy skorzystać z testu wodnego – wystarczy odbić mokrą stopę na kartce papieru.

Istotną kwestią przy wyborze obuwia jest też ułożenie palców. Trzy pierwsze palce takiej samej długości wskazują na stopę rzymską. Gdy pierwszy palec jest najdłuższy, a reszta skraca się w linii prostej, mamy do czynienia ze stopą egipską. Pasuje do niej najbardziej wygodne obuwie na płaskim obcasie. Warto tu unikać zwężanych nosków. O stopie greckiej mówimy wówczas, gdy drugi palec jest dłuższy od pozostałych. Tu warto wybierać obuwie z szerokimi noskami, które nie będą uciskały dłuższego palca.

Niezawodne sposoby na wygodne buty

Jeśli jednak staliśmy się posiadaczami niewłaściwie dobranego obuwia, istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą dopasować je lepiej do kształtu stopy. Niewygodne buty warto spróbować rozchodzić. Najlepiej wówczas na stopy założyć nieco grubsze skarpety i spacerować w nowym obuwiu po mieszkaniu. Istnieją także specjalne preparaty, którymi można spryskać zbyt ciasne obuwie. Niezawodne w tej kwestii są także tradycyjne prawidła do butów.

W przypadku zbyt dużego rozmiaru obuwia możemy zaopatrzyć się w dodatkowe wkładki lub specjalne zapiętki. Wypełnią one wolne miejsce w zbyt dużym bucie, a dodatkowo zabezpieczą stopę obtarciem.

Jedna myśl nt. „Praktyczne rozwiązania ułatwiające dopasowanie obuwia do kształtu stopy

Elka Gabara

Mój mąż ma ogromne problemy z dopasowaniem butów. stopę ma bardzo dużą ale też bardzo szeroką. Utrudnia mu to wybór butów odpowiednich dla niego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.