Jak wybrać obuwie robocze, które spełni nasze oczekiwania? Dlaczego wybór butów roboczych jest tak ważny i jakie modele polecamy? Zobacz nasz poradnik, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Jak wybrać buty robocze dopasowane do naszych potrzeb?
Pracując w branży BHP często mam uczucie, że temat wyboru butów roboczych jest traktowany przez wielu ludzi „po macoszemu”, Dlaczego? Bardzo dużo czasu poświęcamy by wybrać buty sportowe czy buty, na co dzień. Zwracamy uwagę na fason, markę czy opinie o nich zamieszczone w Internecie. Przymierzamy je, oceniamy ich wygodę i jakość.
A jak to wygląda w przypadku butów roboczych? ” O te poproszę, Pan da, te najtańsze, to przecież tylko buty robocze”
Moim zdaniem to duży błąd, buty robocze to podstawowy ekwipunek pracownika, w którym spędza cały dzień. Ich wygoda, dopasowanie do indywidualnych potrzeb decyduje o naszym samopoczuciu a nawet o stopniu zmęczenia. Ich odpowiedni dobór może chronić nasze zdrowie przed przykrymi konsekwencjami wypadów w miejscu pracy, a również nasz portfel przed kosztami późniejszego leczenia. Wygodne obuwie robocze podnosi również wydajność pracownika. Co może być gorszego od niewygodnych butów? Ale jak je dobrać? Czym się kierować przy wyborze obuwia roboczego?
Wybierając buty robocze, musimy dobrać je odpowiednio do branży, w której pracujemy. Inne buty wybierze robotnik budowlany obsługujący koparkę, inny pracownik wykończeń wnętrz. Kierując się naszą wygodą i bezpieczeństwem, możemy przyjąć, że pracując na zewnątrz, najlepiej wybrać trzewiki. Pracując wewnątrz budynków, najlepszym wyborem będą półbuty.
Określenie zagrożeń
Następnie musimy określić zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni na naszym stanowisku pracy. Dla większości pracowników działających wewnątrz budynków, optymalną normą będzie S1P, dla tych zaś pracujących na zewnątrz S3. Dlaczego? Norma S1P zapewnia nam m.in. bezpieczeństwo palców, jak również chroni spód stopy przed nastąpieniem na ostre przedmioty. Natomiast norma S3 do ww. właściwości dodaje również odporność na wodę.
Pozostaje kwestia wyboru materiałów, z jakich wykonane są buty. Musimy zwrócić uwagę na podeszwę, od niej będzie w dużej mierze zależała wygoda użytkowania. Swoim klientom, polecam 2 warstwowe podeszwy. Jest to ciekawe rozwiązanie gwarantujące odpowiednią wytrzymałość podeszwy i wysoki komfort użytkowania. Spód buta wykonany jest wtedy z twardego, odpornego na zużycie i uszkodzenie materiału, natomiast element, który ma kontakt ze stopą, jest miękki i wygodny.
Wierzch buta, zazwyczaj wykonany jest ze skóry, bądź z połączenia skóry z tworzywem sztucznym. Wybór wierzchu buta również uzależniony jest od tego, co robimy. Dla jak najlepszej wygody, szczególnie w upalne dni najlepiej wybrać obuwie z perforowaną skórą. W naszej ofercie występują również buty robocze ze wstawkami z siatki. Niestety, takie przewiewne buty nie sprawdzą się u osób pracujących w dużym zapyleniu czy też u osób pracujących w przetwórstwie drzewnym. Natomiast buty ze skóry licowej, czy z nubuku, idealnie nadają się do prac na zewnątrz. Są odporne na czynniki atmosferyczne, wodę czy błoto, są też łatwe w czyszczeniu i konserwacji.
Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia zawodowego czy roboczego jest waga. Ciężar obuwia jest pierwszą rzeczą, jaką odczujemy po ich ubraniu. Dobre buty robocze nie muszą być ciężkie! Ich waga zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich są wykonane. Wybierajmy modele z kompozytową wkładką i podnoskiem. Wielu producentów, w swoich katalogach podaje wagę danego egzemplarza.
Przy wyborze warto wziąć pod uwagę sprawdzonych producentów, takich jak BETA, COFRA, DELTAPLUS, PORTWEST czy URGENT.
Posiadając już wiedzę odnośnie kryteriów wyboru butów roboczych, możemy poszukać butów roboczych w sam raz dla siebie lub swoich pracowników i tu z pomocą przychodzi nam wygoda XXI wieku i zakupy online – polecamy zakupy w największym i pełni wyposażonym internetowym sklepie bhp.
Podsumowując, poświęćmy chwile na dobranie dobrych butów do pracy. Poświęcony czas zostanie nam zrekompensowany przez podniesienie komfortu naszej pracy. Uchroni również przed różnorakimi wypadkami, a wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.