Menu

Podatek liniowy jako forma opodatkowania

18 października 2021 - Finanse
Podatek liniowy jako forma opodatkowania

Zakładając własną działalność gospodarczą, nowy przedsiębiorca staje przed wyborem formy opodatkowania. Jedną z możliwości jest płacenie podatku liniowego. Ta forma opodatkowania, jak każda inna, ma swoje zalety, jednak nie w każdej sytuacji jest opłacalna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy wybór takiej formy jest słuszny. Czym jest podatek liniowy i kiedy warto przyjąć taką formę rozliczania?

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy jest taką formą opodatkowania, którą można odnieść do sumy uzyskanych przychodów. Forma tego rozliczenia nie ma skali podatkowej – podatek zawsze wynosi 19%. Trzeba zaznaczyć, że przedsiębiorca, który zdecydował się na taki sposób rozliczania, nie ma możliwości skorzystania z niektórych ulg w zeznaniu rocznym. Nie może też odliczyć sobie pewnych kwot, które mogą zmniejszać podatek w przypadku rozliczeń sposobem związanym ze skalą podatkową.

Są jednak koszty, które płatnik podatku liniowego ma prawo odliczyć. Są to: straty, jakie poniósł w trakcie działalności, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne płacone za pracowników oraz wpłaty zasilające Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w danym roku podatkowym.

Sposób, w jaki podatnik odprowadza zaliczki na podatek liniowy, może polegać na płatnościach miesięcznych lub kwartalnych. Kwartalna płatność przysługuje firmom, które zaczynają działalność w trakcie roku podatkowego. Podobny przywilej posiadają tak zwani „Mali Podatnicy”. Jeżeli zaliczka na podatek nie przekracza sumy 1000 złotych, podatnik zwolniony jest z jej płacenia.

Przepisy podatkowe bywają skomplikowane, dlatego dobrze jest korzystać z pomocy takich podmiotów, jak Biuro Rachunkowe AKRO. Zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, fachowa pomoc i doradztwo są szczególnie przydatne.

W jakim przypadku podatek liniowy jest opłacalny?

Sposób rozliczania podatku, zwany liniowym, jest opłacalny w przypadku dochodów firmy, które nie są niższe niż 100 tysięcy złotych rocznie. Korzystna jest również sytuacja, gdy podatnik nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem oraz nie wychowuje samotnie dziecka, albowiem podatek liniowy nie przewiduje ulg z tego powodu. To samo dotyczy się ulg na korzystanie z Internetu.

Ponadto podatek liniowy opłaca się w przypadku, gdy poza tą jedną działalnością wykonuje się inną dodatkową pracę. Wtedy odliczenia można uskutecznić w ramach dodatkowej działalności lub etatu. Trzeba jednak pamiętać o składaniu oddzielnych rocznych deklaracji podatkowych.

Jedna myśl nt. „Podatek liniowy jako forma opodatkowania

Sara Nowak

Fantastyczny artykuł! Bardzo mi pomógł 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.