Menu

Pocenie się dziecka w foteliku samochodowym. Jak zapobiec problemowi?

17 września 2021 - Dzieci i młodzież
Pocenie się dziecka w foteliku samochodowym. Jak zapobiec problemowi?

Wakacje to czas, na który czekamy cały rok! Wreszcie można zapakować całą rodzinę do samochodu i wyruszyć na upragniony urlop. Podróżowanie autem w wysokich temperaturach bywa jednak mało komfortowe, zwłaszcza dla dzieci przewożonych w fotelikach. Otoczone z każdej strony są bezpieczne, ale często się pocą, co w czasie dłuższych wyjazdów bywa dość problematyczne. Jak temu zaradzić?

Dlaczego dzieci pocą się podczas podróży samochodem? 

Wysoka temperatura panująca wewnątrz samochodu w połączeniu z nieprzepuszczającym powietrza materiałem stanowiącym obicie fotelika są najczęstszą przyczyną obfitego pocenia się dzieci podczas podróży. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć również nieodpowiednie ubranie. Pocenie się jest naturalnym procesem zapobiegającym przegrzaniu młodego organizmu, jednak podróżowanie w mokrych, przepoconych ubrankach jest mało higieniczne i oczywiście bardzo niekomfortowe dla dziecka. Co więcej, gdy spocone dziecko wysiądzie już z auta, a na zewnątrz temperatura jest niska lub wieje wiatr, pojawia się ryzyko zachorowania. Warto więc zrobić wszystko, by zapobiec poceniu się malucha czy starszaka w aucie.

Zasady, których warto przestrzegać podczas jazdy 

Przewożąc dziecko w foteliku samochodowym w czasie wysokich temperatur dobrze jest przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim zadbać o odpowiednie ubranie – jak najlżejsze, przewiewne, uszyte z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Warto o tym pamiętać również w zimniejsze dni i dostosować ubiór do temperatury panującej w aucie, a nie na zewnątrz. Przewożenie dzieci w kurtkach jest niewskazane również ze względów bezpieczeństwa (trudno wówczas dobrze dociągnąć pasy).

W słoneczne dni przyda się osłona zaciemniająca na okno. Z wentylacji i klimatyzacji należy korzystać z głową, by nie schłodzić auta za bardzo i uniknąć tak zwanego przewiania. W czasie upałów trzeba również dbać o właściwe nawodnienie i zapewnić dziecku dostęp do świeżej wody. Jeśli to możliwe, letnie przejazdy lepiej planować wczesnym ranem lub w godzinach wieczornych i nocnych, gdy jest trochę chłodniej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego? 

By ograniczyć problem pocenia się, najlepiej wybrać fotelik obity specjalnym, perforowanym i oddychającym materiałem – takie modele znajdziemy m.in. w ofercie polskiego producenta fotelików Coletto. Ważna jest też odprowadzająca wilgoć pianka wypełniająca oraz wypustki na siedzeniu pozwalające na cyrkulację powietrza i zapobiegające poceniu się. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju wkładki antypotowe do fotelików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.