Menu

Płyta meba jak układać?

4 stycznia 2022 - Budownictwo
Płyta meba jak układać?

Płyty ażurowe to bardzo funkcjonalne elementy architektury ogrodowej, doskonale nadające się do utwardzania podjazdów, parkingów czy ścieżek. Płyta ażurowa Meba cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, dzięki czemu sprawdza się zarówno w przydomowych aranżacjach, jak i w bardziej przemysłowym użytku – np. na placach budowy. Charakterystyczna konstrukcja płyty meba zapewnia bezproblemowe przesiąkanie wody do gruntu, nie powodując jej zastojów na powierzchni użytkowej. Płyty ażurowe stosowane są też powszechnie do wzmacniania różnego rodzaju skarp, rowów melioracyjnych czy wzniesień. Jej układanie różni się od układania tradycyjnej kostki brukowej czy płyt betonowych, jednak nie oznacza to, że jest bardziej skomplikowane – wręcz przeciwnie.

Płyta ażurowa na podjazd

Płyty ażurowe meba doskonale nadają się do aranżacji przestrzeni urządzonych w stylu industrial. Świetnie wpisują się w zimne, techniczne wykończenie, a do tego są dość ekonomicznym rozwiązaniem. Płyta meba industrial sprawdzi się na przykład w budowie wygodnego podjazdu koło domu. Ułożenie płyt jest dość proste. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie za pomocą kołków i linek powierzchni, na której mają zostać ułożone płyty. Dzięki temu uzyskamy pożądany kształt w odpowiednim poziomie. Po wytyczeniu powierzchni do układania płyt meba przechodzimy do przygotowania podłoża. Musimy wykonać podbudową oraz podsypkę, na której następnie ułożymy płyty. Kluczową kwestią jest idealne ułożenie pierwszego rzędu płyt. Jeśli zrobimy to równo z wytyczoną na początku linią, kolejne rzędy już automatycznie będą układać się prosto. Każdą układaną płytę musimy ostukać gumowym młotkiem w celu równomiernego jej ułożenia. Układając podjazd czy ścieżkę, warto dookoła płyt zastosować krawężnik, który będzie stabilizował płyty i estetycznie zamknie całą konstrukcję.

Płyta ażurowa industrial idealne rozwiązanie na skarpę

Płyty ażurowe jak już wspomniano, świetnie sprawdzają się jako wzmocnienie skarpy. Układanie płyt meba na skarpie będzie zbliżone do układania na powierzchni płaskiej, jednak musimy pamiętać o kilku dodatkowych krokach. Po pierwsze musimy spróbować możliwe jak najlepiej wyrównać nawierzchnię, na której będziemy układać płyty. Zapewni to odpowiednią stabilność konstrukcji. Na dole skarpy dobrze ułożyć tak zwaną ostrogę stabilizującą, będzie ona chronić płyty przed zsuwaniem się. Układając kolejne płyty, pamiętajmy również, aby każdą z nich zabezpieczyć specjalnymi kołkami wbijanymi w grunt. W ten sposób ułożone płyty ażurowe skutecznie ustabilizują skarpę i zapewnią jej estetyczny wygląd.

Wypełnienie płyt meba industrial

Ułożone na podjeździe, parkingu czy ścieżce ażurowe płyty meba warto dodatkowo wypełnić, aby prezentowały się estetycznie. Najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie płyt trawą, jednak jest one również dość pracochłonne – trzeba poświęcać czas na utrzymanie trawy w odpowiednim porządku. Oprócz trawy płyty ażurowe możemy wypełnić też żwirem lub drobnymi kamieniami ozdobnymi. Wybierając kruszywo do wypełnienia płyt meba, możemy dodatkowo podnieść walor estetyczny, wybierając kamień w ciekawym kolorze, tworzącym razem z płytą niepowtarzalną kompozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.