Wybierając spośród szerokiej gamy akcesoriów, jakimi są parawany nawannowe, ważne jest, aby właściwie zidentyfikować odpowiedni typ, który idealnie pasuje do Twojej aktualnej wanny lub przestrzeni do kąpieli.
Dlaczego warto mieć taki parawan?
Pod względem praktycznym panelowa konstrukcja parawanu nawannowego ułatwia czyszczenie bardziej niż zasłona prysznicowa. Zaleca się czyszczenie wybielaczem po każdych kilku zastosowaniach, aby utrzymać parawan w jego najlepszej kondycji, a przede wszystkim nie dopuścić do rozwoju pleśni.
Parawany nawannowe mogą również obejmować dodatki, które pomogą w zapewnieniu lepszego komfortu kąpieli, takie jak:
- poręcze (zalecane szczególnie dla osób starszych),
- półki do przechowywania produktów kąpielowych.
Dzięki praktyczności i możliwości łatwego dostosowania do indywidualnych potrzeb, zalety wyboru parawanu do wanny zamiast zasłony prysznicowej są liczne. Jest jednak jedna oczywista wada: wyższa cena.
Na czym opierać wybór parawanów nawannowych?
Dostępne są różne typy parawanów nawannowych, od stałych po harmonijkowe, składane i przesuwane. Są też wykonane z różnych rodzajów materiałów, w tym warto wymienić:
- szkło (matowe/przezroczyste)
- akryl
Każdy parawan nawannowy służy innym funkcjom i celom estetycznym, które mogą zmienić wygląd każdej przestrzeni w łazience.
Czy parawany nawannowe są też modne?
Obecnie bezramowe szklane parawany nawannowe są jednym z trendów, które widzimy w nowoczesnych łazienkach, a niektóre modele mają jeszcze bardziej fantazyjne kształty. Wielu właścicieli domów niegdyś decydowało się na parawany nawannowe z ramami aluminiowymi lub plastikowymi, ale obecnie producenci produkują parawany tego rodzaju bez ram, aby:
- zwiększyć widoczność,
- zminimalizować ilość mechanizmów,
- uzyskać nowoczesny wygląd.
Dzisiaj bardziej praktyczne są także same zastosowania parawanu nawannowego – ten bez ramy jest dużo mądrzejszym wyborem w kontekście funkcjonalnym, ponieważ woda nie może osadzić się w szynie, co zapobiega gromadzeniu się pleśni i brudu oraz ułatwia czyszczenie i konserwację.
Parawan: na jaki materiał postawić?
Producenci używają różnych materiałów do produkcji parawanów wannowych, ale dwa główne materiały to:
- szkło,
- akryl.
Obecnie najczęściej stosowanym materiałem na parawany nawannowe jest szkło hartowane. Szkło hartowane ma większą odporność na różnice temperatur w porównaniu ze zwykłym, a jeśli się stłucze, rozpada się na małe kawałki, nie powodując większego ryzyka obrażeń.
Z drugiej strony akryl jest znacznie tańszy i lżejszy niż szkło. Wiele osób wybiera ten materiał ze względu na jego cenę, mimo że dość łatwo się uszkadza i jest trudny do czyszczenia, a jego jakość z czasem maleje. Jeśli więc nie ogranicza Cię budżet – parawany wykonane ze szkła będą zdecydowanie lepszym wyborem i na nie lepiej postawić bez dwóch zdań.