Menu

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Co wybrać?

22 czerwca 2022 - Zdrowie
Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Co wybrać?

Okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe to obecnie dwie najpopularniejsze metody korekcji wzroku. Wybór konkretnej z nich zależy głównie od osobistych potrzeb i preferencji, aczkolwiek duże znaczenie ma także prowadzony tryb życia oraz stan zdrowia oczu. Wiele osób z powodzeniem korzysta z jednej i drugiej metody, dobierając je w zależności od bieżących potrzeb. Zarówno okulary korekcyjne, jak i szkła kontaktowe mają swoje zalety i wady. Warto je poznać, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Okulary korekcyjne – dlaczego warto z nich korzystać?

Okulary korekcyjne to najbardziej tradycyjna metoda korekcji wzroku, z której korzystamy od wielu wieków. Pierwsze okulary powstały podobno w Chinach i zostały opisane przez podróżnika Marco Polo, który na własne oczy zobaczył je podczas użytkowania już w XIII w. Współczesne okulary to nowoczesne produkty, które nadają się do korekcji każdej wady wzroku. Korzystanie z nich w znaczący sposób poprawia jakość naszego życia oraz sprawia, że pomimo wady wzroku, możemy funkcjonować praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Okulary w dzisiejszych czasach to coś znacznie więcej niż tylko narzędzie służące do poprawy jakości widzenia. Dla wielu osób stanowią nieodłączny element wizerunku, który pozwala podkreślić nie tylko urodę, ale także charakter i pozycję społeczną swojego właściciela. O ich istotnej roli w tej kwestii świadczy chociażby fakt, że wiele osób z „dobrym wzrokiem” decyduje się na noszenie tzw. zerówek, czyli okularów bez korekcji.

Z korzystaniem z okularów wiążą się jednak pewne problemy – nie da się w nich bezpiecznie uprawiać sportu, szkła zaparowują się w okresie zimowym i w czasie deszczu, musimy także pamiętać o ich zakładaniu za każdym razem, kiedy wstajemy z łóżka. Same okulary dość łatwo także zniszczyć lub zgubić.

 

Soczewki kontaktowe – lepsze niż okulary korekcyjne?

Osoby, które potrzebują na co dzień korekcji wzroku, nie są skazane tylko i wyłącznie na okulary korekcyjne. Zamiast nich mogą bowiem wybrać soczewki kontaktowe, które są uznawane za nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych okularów. Soczewki kontaktowe są dyskretne, bardzo wygodne w noszeniu oraz uniwersalne – możemy w nich czytać, pracować, uprawiać sport, a nawet spać. Występują w kilku wariantach, co pozwala na wybór tego najlepiej dopasowanego do aktualnych potrzeb każdego użytkownika.

Do wyboru mamy soczewki jednodniowe (przeznaczone do jednorazowego użytku, w trybie dziennym), soczewki miesięczne lub dwutygodniowe (do noszenia w trybie dziennym odpowiednio przez 30 i 14 dni) oraz szkła night & day, które można nosić przez całą dobę, w dzień i w nocy, przez 30 dni. Ich zróżnicowany charakter pozwala na wybór tego rodzaju soczewek, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, a także na zamienne korzystanie z różnych wariantów, w zależności od potrzeb. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby na co dzień używać zarówno okularów, jak i soczewek – można bowiem z powodzeniem łączyć ich funkcjonalność, czerpiąc korzyści z obu rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.