Menu

Odpady wielkogabarytowe – jak się ich pozbyć?

2 października 2019 - Budownictwo, Natura
Odpady wielkogabarytowe – jak się ich pozbyć?

Podczas remontu, wielkiego sprzątania lub nawet tak prozaicznej rzeczy jak wymiana starego telewizora bądź sprzętu AGD, zostajemy z tak zwanymi odpadami wielkogabarytowymi. Większość z nas ma problem by się ich pozbyć, robi to w sposób niezgodny z prawem lub też traci możliwość zarobienia na nich pieniędzy. W dzisiejszym poradniku sprawdzamy jak łatwo, legalnie i nierzadko z zyskiem pozbywać się wyżej wymienionych przedmiotów.

Odbiór na miejscu

Pierwszym i chyba najpopularniejszym sposobem jest zamówienie specjalnego samochodu, który odbierze od nas duże przedmioty. Jest to dobre wyjście dla osób, które nie chcą samodzielnie przenosić oraz zawozić odpadów na wysypisko. Zazwyczaj pracownicy wejdą do naszego mieszkania i zabiorą własnoręcznie niepotrzebny sprzęt. Niestety usługa ta ma swoje wady, przede wszystkim są to koszty. Możemy je nieco zmniejszyć, jeśli dowiemy się kiedy na naszym osiedlu będzie miał miejsce odbiór odpadów wielkogabarytowych organizowany przez miasto lub gminę. Wtedy po okolicy jeżdżą specjalne wozy, posiadające duże zbiorniki na odpady o dużej powierzchni i przyjmują wszystko, co ludzie mają do wyrzucenia. W niektórych częściach kraju taka usługa jest darmowa.

Samodzielny wywóz

Jeśli chcemy pozbyć się dużych śmieci samodzielnie, mamy przystosowany do ich przewozu samochód lub przyczepkę, możemy sporo zaoszczędzić a nawet zarobić. Chcąc po prostu wyrzucić nasze odpady wielkogabarytowe, musimy znaleźć w okolicy specjalny pojemnik, do którego mogą być one wyrzucane. Najczęściej lista ich lokalizacji dostępna jest na stronie internetowej urzędu miasta / gminy, możemy też po prostu zadzwonić do odpowiednich władz i uzyskać tą informację z pierwszej ręki. Gdy już wiemy gdzie znajdują się kontenery na odpady, wystarczy wywieźć nasze śmieci w to miejsce i wrzucić do środka. Taki sposób jest całkowicie legalny i – co ważne – zupełnie darmowy. Nie znaczy to jednak, że na pozbywaniu się staroci nie możemy jeszcze zarobić. Rzeczy takie jak telewizory, komputery bądź sprzęt AGD możemy zawieźć na przykład do skupu elektrozłomu.

Na koniec chcemy przypomnieć, że odpadów o ponadnormatywnych gabarytach nie można absolutnie umieszczać w lokalnych kontenerach, znajdujących się np. w altance śmietnikowej należącej do naszego bloku. Zakazane jest także zostawianie ich przy ogólnodostępnych pojemnikach do segregacji odpadów (tzw. dzwonach), obok zbiorników na odzież używaną, czy po prostu na poboczach dróg. Możemy zostać za to ukarani mandatem lub grzywną, a tymczasem jeśli odwieziemy przedmioty do skupu, możemy jeszcze na tym zarobić.

Artykuł pomogli przygotować eksperci ze skupu KAMM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.