Menu

Od kiedy peruki są modne?

15 października 2021 - Lifestyle
Od kiedy peruki są modne?

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez peruk. Te atrakcyjne nakrycia głowy są wykorzystywane w celu zakrycia łysienia lub po prostu szybkiej zmiany swojego wizerunku. Nie zawsze jednak tak było – przeznaczenie i popularność peruk zmieniały się na przestrzeni lat. Czy wiesz, kiedy zaczęły być noszone po raz pierwszy? Ich historia jest bardzo długa i być może Cię zaskoczy. Jeśli chcesz się z nią zapoznać, przeczytaj poniższy tekst.

Pierwsze peruki pojawiły się już w starożytnym Egipcie, co dla wielu osób okazuje się zaskakującą informacją. Podobnie jak dzisiaj, wtedy też do ich produkcji wykorzystywano ludzkie włosy, a także inne materiały jak np. wełnę czy włókna liści palmowych. Na uwagę zasługuje mocowanie wyrobu – w tym celu stosowano bowiem żywicę oraz pszczeli wosk. W tamtym okresie noszenie peruk oznaczało dużą pobożność i wysoki status społeczny. Za ich pomocą możliwe było ukrycie łysienia oraz siwizny. Ponadto produkty miały za zadanie chronić głowę przed słońcem i owadami.

Podobną funkcję peruki pełniły w Rzymie. Na początku cieszyły się dużą popularnością wśród prostytutek, ale bardzo szybko zyskały zainteresowanie kobiet z wyższych sfer. Doceniano ich liczne zalety, dlatego były chętnie noszone na co dzień.

Czy peruki kiedyś były niemodne?

Zainteresowanie perukami w starożytności nie było chwilowe. Bardzo szybko pojawiły się one na dworach królewskich, do czego przyczynił się przede wszystkim król Francji i Nawarry Ludwik XIV – mówi pracownik sklepu z perukami Świat Peruk. Jego dużym problemem było łysienie w młodym wieku. Aby ukryć swoje zmartwienie, postanowił nosić peruki. W tamtym okresie również najcenniejsze okazywały się wyroby z włosów ludzkich, a tańsze zamienniki powstawały najczęściej z włosia końskiego czy koziego. Z czasem peruki zaczęły pełnić funkcję nie tylko użyteczną, ale również dekoracyjną. Tworzenie gabinetów peruk sprawiło, że jeszcze więcej osób zaczęło się nimi interesować.

Od zawsze do czasów współczesnych największą popularnością cieszyły się peruki naturalne. Świadczyły one o wysokim statusie społecznym i były noszone głównie przez osoby bogate. W XVIII wieku chętnie zakładano je nie tylko na oficjalne wyjścia, ale również na co dzień. Znudzono się jednak prostą budową wyrobu i postanowiono nieco go urozmaicić. We Francji zaczęto tworzyć ogromne i bogato zdobione peruki. Zawierały one zarówno włosy, jak i kwiatowe ornamenty oraz jedwabne zdobienia. Z czasem jednak zainteresowanie perukami osłabło. Ich noszenie przypisywano wyłącznie osobom niemodnym i ortodoksyjnym żydowskim mężatkom. W XX wieku można było zauważyć całkowity brak zainteresowania perukami – nie były one już noszone na co dzień i nie cieszyły się popularnością.

Ponowne zainteresowanie perukami

Na szczęście peruki nie wyszły z mody na długo. Z czasem zaczęły być ponownie wykorzystywane i po raz kolejny doceniono ich liczne atuty. Obecnie są chętnie noszone przez piosenkarzy, aktorów i modeli, ponieważ za ich pomocą możliwa jest szybka i skuteczna zmiana wizerunku. Wystarczy założyć dowolnie wybraną perukę, by całkowicie odmienić swój wygląd. Jest to bardzo ważne w przypadku gwiazd estrady, którym zależy na niepowtarzalności i oryginalności. Oprócz tego peruki są noszone przez osoby zmagające się z różnymi chorobami. Pomagają bowiem zakryć łysienie, w związku z czym dodają pewności siebie i poprawiają samopoczucie. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, co sprawia, że każdy może dopasować odpowiednią perukę dla swoich potrzeb.

Jedna myśl nt. „Od kiedy peruki są modne?

Joasia Mogielnicka

Od jakiegoś czasu peruki stały sie hitem! zauważyłam, że sporo moich koleżanek inwestuje w to. Sama nie czułabym sie dobrze z peruką, ale u innych bardzo mi sie podobają 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.