Wagi przemysłowe są niezwykle przydatnymi i wygodnymi urządzeniami używanymi w handlu oraz w wielu branżach zajmujących się wytwarzaniem i dostarczaniem na rynek maszyn, części, kontenerów, surowców itd. Jednak wagi stosowane w transakcjach handlowych i produkcji muszą wykonywać pomiary w sposób bardzo dokładny. Wyjaśniamy, co ma wpływ na precyzję pomiarową wagi oraz po co dokonuje się wzorcowania i adiustacji.
Czym jest dokładność wagi i dlaczego jest taka ważna?
Nieprawidłowo działająca waga, pokazująca błędne wyniki pomiarowe, może generować straty finansowe dla przedsiębiorców, narażać ich na nadszarpnięcie wizerunku i znacznie spowalniać procesy zachodzące w zakładach przemysłowych. Sprawdzenie masy ważonego przedmiotu jest wtedy precyzyjne, kiedy wartość pokazana przez wagę jest porównywalna do prawdziwej wartości ważonego przedmiotu. W wagach przemysłowych – na przykład dostarczanych przez firmę Tamtron Group – odbywa się ono z pomocą przetworników tensometrycznych podłączonych do czujników pozwalających na określenie ciężaru substancji bądź rzeczy. Oczywiście istnieje pewien niewielki, dopuszczalny zakres tolerancji błędu, jaki może wystąpić przy ważeniu – zależy on od konkretnego rodzaju, nośności i przeznaczenia wagi.
Od jakich czynników zależy precyzja wagi?
Problemy z precyzją wagi mogą pojawić się już od samego montażu, jeśli ten nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, a waga nie będzie odpowiednio dobrana czy wypoziomowana. Warto również zadbać o to, żeby wagę umiejscowić z dala od otoczenia mogącego zakłócić jej pracę, a co za tym idzie wypaczyć wartości pomiarowe. Takie ryzyko istnieje, gdy waga będzie narażona na oddziaływanie drgań i pól elektromagnetycznych generowanych przez różne urządzenia czy nawet czynników atmosferycznych – podmuchów wiatru, wilgotności powietrza i temperatury. Na dokładność wagi wpływ może mieć również intensywność i długość jej eksploatacji oraz zwyczajne błędy ludzkie w trakcie ważenia.
Musisz pamiętać o wzorcowaniu i adiustacji!
Warunkiem koniecznym do tego, żeby waga działała prawidłowo jest regularne sprawdzanie jej dokładności pomiarowej, a w razie potrzeby dokonywanie niezbędnych czynności naprawczych. Ta pierwsza czynność nazywana jest wzorcowaniem wagi i przeprowadza się ją w specjalnych laboratoriach z użyciem wzorca masy. Jeśli podczas wzorcowania okaże się, że błędy pomiarowe wykraczają poza dopuszczalne normy, niezbędne jest wykonanie tak zwanej adiustacji opierającej się na działaniach serwisowych regulujących wagę.