Menu

Od czego zależy dokładność pomiarów wagi?

11 sierpnia 2022 - Technologia
Od czego zależy dokładność pomiarów wagi?

Wagi przemysłowe są niezwykle przydatnymi i wygodnymi urządzeniami używanymi w handlu oraz w wielu branżach zajmujących się wytwarzaniem i dostarczaniem na rynek maszyn, części, kontenerów, surowców itd. Jednak wagi stosowane w transakcjach handlowych i produkcji muszą wykonywać pomiary w sposób bardzo dokładny. Wyjaśniamy, co ma wpływ na precyzję pomiarową wagi oraz po co dokonuje się wzorcowania i adiustacji.

Czym jest dokładność wagi i dlaczego jest taka ważna?

Nieprawidłowo działająca waga, pokazująca błędne wyniki pomiarowe, może generować straty finansowe dla przedsiębiorców, narażać ich na nadszarpnięcie wizerunku i znacznie spowalniać procesy zachodzące w zakładach przemysłowych. Sprawdzenie masy ważonego przedmiotu jest wtedy precyzyjne, kiedy wartość pokazana przez wagę jest porównywalna do prawdziwej wartości ważonego przedmiotu. W wagach przemysłowych – na przykład dostarczanych przez firmę Tamtron Group – odbywa się ono z pomocą przetworników tensometrycznych podłączonych do czujników pozwalających na określenie ciężaru substancji bądź rzeczy. Oczywiście istnieje pewien niewielki, dopuszczalny zakres tolerancji błędu, jaki może wystąpić przy ważeniu – zależy on od konkretnego rodzaju, nośności i przeznaczenia wagi.

Od jakich czynników zależy precyzja wagi?

Problemy z precyzją wagi mogą pojawić się już od samego montażu, jeśli ten nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, a waga nie będzie odpowiednio dobrana czy wypoziomowana. Warto również zadbać o to, żeby wagę umiejscowić z dala od otoczenia mogącego zakłócić jej pracę, a co za tym idzie wypaczyć wartości pomiarowe. Takie ryzyko istnieje, gdy waga będzie narażona na oddziaływanie drgań i pól elektromagnetycznych generowanych przez różne urządzenia czy nawet czynników atmosferycznych – podmuchów wiatru, wilgotności powietrza i temperatury. Na dokładność wagi wpływ może mieć również intensywność i długość jej eksploatacji oraz zwyczajne błędy ludzkie w trakcie ważenia.

Musisz pamiętać o wzorcowaniu i adiustacji!

Warunkiem koniecznym do tego, żeby waga działała prawidłowo jest regularne sprawdzanie jej dokładności pomiarowej, a w razie potrzeby dokonywanie niezbędnych czynności naprawczych. Ta pierwsza czynność nazywana jest wzorcowaniem wagi i przeprowadza się ją w specjalnych laboratoriach z użyciem wzorca masy. Jeśli podczas wzorcowania okaże się, że błędy pomiarowe wykraczają poza dopuszczalne normy, niezbędne jest wykonanie tak zwanej adiustacji opierającej się na działaniach serwisowych regulujących wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.